BRATISLAVA - Prevažná väčšina ľudí pije alkohol, keď chce osláviť významné udalosti a sviatky. Na otázku, aký je hlavný dôvod, prečo pijete alkohol, tak v reprezentatívnom prieskume odpovedalo 48,2 percenta ľudí.
Ďalšími dôvodmi sú, ako ukázal reprezentatívny prieskum, ktorý pre denník SME urobila agentúra MVK, uhasenie smädu a túžba zabaviť sa.
Primárka v protialkoholickej liečebni v Pezinku Drahomíra Nejdlová hovorí, že aj medzi závislými od alkoholu je najviac tých, čo pili zo "spoločenských" dôvodov. "Ľudia väčšinou nepijú preto, že majú nejaký obrovský problém, je to úplne výnimočné." Ten, kto nemá vzťah k alkoholu, ani po veľkej tragédii zväčša nezačne piť. "Dôvody, ktoré udávajú naši pacienti, sú dodatočne vymyslené. On si myslí, že pije preto, čo hovorí, ale začiatky boli napríklad na oslavách."
Záleží aj na tom, ako často človek na oslavách pije - či je to len na narodeniny, meniny, na svadbách, či na Silvestra, alebo napríklad každú nedeľu pri futbale alebo na diskotékach. "Počiatky sú vždy spoločenské. Keď sú príležitosti veľmi časté, môže si človek na to navyknúť."
Na alkohol sa zvyká rýchlo. "Ľudovo sa tomu hovorí trénovanosť. Netrénovaný vypije deci vodky a opije sa. Trénovaný dve deci a nič mu nie je."
Slovensko nie je v pití výnimočné, charakteristické je však to, že sa u nás alkohol veľmi núka. "U nás je zlozvyk, že to ľudia považujú za poctu, a ak si niekto nevypije, je to urážka."
Ďalším dôvodom, prečo ľudia pijú, je, aby uhasili smäd - to sú najmä pivári. Aj pivo je však zradné, lebo síce na chvíľu smäd uhasí, ale potom je človek znovu smädný. Alkoholikmi sú aj čistí pivári - veľa ich je najmä v Česku.
Na Slovensku sa pitie alkoholu považuje za národnú tradíciu. Napríklad minister vnútra Vladimír Palko, ktorý je proti legalizácii marihuany, na otázku, či je v poriadku, že keď mladistvý pije alkohol, nepácha trestný čin, ale keď má cigaretu marihuany, pácha, povedal: "Je to dôsledok kultúry, ktorá má tisícročnú tradíciu. Inak sa hodnotí požívanie alkoholu a inak užívanie drog."