1866 -- v Turčianskych Tepliciach zomrel evanjelický kňaz, spisovateľ Karol Kuzmány. Študoval na evanj. lýceu v Bratislave a teológiu v Jene. Pôsobil ako vychovávateľ, neskôr ako profesor evanj. lýcea v Kežmarku. V r. 1830-32 bol farárom vo Zvolene, v 1832-49 v Banskej Bystrici, kde rozvinul osvetovú činnosť, vydával časopis Hronka. Od r. 1849 profesor teológie na univerzite vo Viedni, od r. 1860 superintendent evanj. cirkvi v Banskej Bystrici. V r. 1863 sa stal prvým podpredsedom Matice slovenskej. Zaslúžil sa o založenie slovenského gymnázia v Martine. Autor idylického eposu Běla, románu vo forme listov Ladislav, v ktorom spojil kultúru národa s kultúrou svetovou, a cirkevných spisov. Skladal hymnické piesne: Kto za pravdu horí, Do zbroja, Slovania. Narodil sa 16. novembra 1806 v Brezne.
1867 -- narodil sa anglický prozaik a dramatik John Galsworthy. Bol svedkom prerodu britskej spoločnosti z neskoro viktoriánskej na modernú a ako starostlivý kronikár zaznamenal na osudoch vyššej vrstvy úpadok duchovných hodnôt a narastajúcu fixáciu na hodnoty materiálne. Romány: Ostrov pokrytcov, Patricij, trilógie: Sága rodu Forsytovcov a Moderná komédia. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1932). Zomrel 31. januára 1933.
1919 -- v Krupine sa narodil literárny historik a publicista Juraj Špitzer. V r. 1938 začal študovať medicínu v Prahe, pre svoj židovský pôvod však bol internovaný na dva roky v zbernom koncentračnom tábore Nováky. Zúčastnil sa SNP, bol veliteľom židovskej partizánskej jednotky. Po vojne študoval filozofiu a francúzštinu na FF UK v Bratislave. Bol šéfredaktorom Kultúrneho života, tajomníkom Zväzu československých spisovateľov. Po r. 1969 bol zo spisovateľskej organizácie vylúčený, prepustený zo zamestnania, mal zákaz publikovať. Autor noviel: Biele oblaky, Patrím k vám, Letná nedeľa. Napísal scenáre k filmom: Posledný návrat, Zaprášené histórie, svedectvo o koncentračnom tábore Nováky: Nechcel som byť Žid. Krátko po smrti vyšiel knižný súbor: Svitá, až keď je celkom tma, kde Špitzer hĺbkovo spracoval problematiku tzv. židovskej otázky a holokaustu a venoval sa fenoménu moci a násilia od začiatkov dejín po dnešok. Zomrel 11. októbra 1995 v Bratislave.
1927 -- v Nitre sa narodil dramatik, organizátor divadelného života Ján Kákoš. Odborné vzdelanie získal v Odbornom divadelnom štúdiu Novej scény v Bratislave. Pôsobil v Čs. štátnom filme, Čs. rozhlase v Bratislave, na Novej scéne a v r. 1970-87 bol riaditeľom Slovenského národného divadla (SND). Začínal ako rozhlasový dramatik - hra Clown. V činohre dosiahol väčšie úspechy hrami: Na každej ceste križovatka, Mohérový pléd, Dom pre najmladšieho syna a Pred brieždením. Podstatnú zložku jeho diela predstavuje tvorba pre deti a mládež, v ktorej sa zameral na dramatické adaptácie diel slovenských klasikov a ľudových rozprávok najmä pre bábkové divadlo. Zomrel 11. septembra 1996 v Bratislave.
1956 -- v Berlíne zomrel nemecký spisovateľ, dramatik, režisér a teoretik umenia Bertholt Brecht, predstaviteľ angažovanej literatúry v zmysle komunistickej propagandy a spoločenskej kritiky. V r. 1933 emigroval do Dánska a r.1941 do USA. Do vlasti sa vrátil v r. 1948 a o rok neskôr založil so svojou ženou Helenou Weigelovou v Berlíne (bývalá NDR) divadlo Berliner Ensemble. Bol tvorcom epického divadla, o ktorom napísal teoretickú štúdiu pod názvom O divadelnom umení. Najvýznamnejšie hry: Opera za tri groše, Matka, Matka Kuráž a jej deti, Život Galileiho. Ako básnik vynikol v zbierke básní: Domáca postila, ako prozaik v zbierkach poviedok: Kalendárové historky a Historky o pánovi Keunerovi. Narodil sa 10. februára 1898 v Augsburgu.