Blížiace sa parlamentné voľby v Čechách nútia politikov na rôzne piruety. Jednu predviedol tento týždeň predseda opozičných občianskych demokratov a ešte stále najnádejnejší kandidát na post budúceho premiéra Mirek Topolánek. V stredu v sídle svojej strany rokoval s delegáciou mimoparlamentnej Národnej strany.
Podľa šéfky nacionalistov Petry Edelmannovej im Topolánek ponúkol povolebnú spoluprácu, ak sa dostanú do parlamentu. "Povedal, že ak by ODS zostavovala vládu, tak by do koalície hľadala ešte niekoho iného," povedala Edelmannová Lidovým novinám.
Topolánek to poprel. Podľa neho išlo o neoficiálne stretnutie na žiadosť extrémistov. "Ich cieľ je evidentný - za každú cenu sa zviditeľniť," tvrdil.
Topolánkovu ochotu rokovať s extrémistami vysvetľuje vývoj volebných preferencií. Podľa nich hrozí, že aj keby ODS voľby vyhrala, nemusela by mať v parlamente ani s pomocou dnes vládnych ľudovcov dosť hlasov na vytvorenie vlády.
Českí politológovia charakterizujú Národnú stranu ako nacionalistické zoskupenie pohybujúce sa na hranici demokratického systému. Má väzby na skinheadov a neonacistov, do vlaňajška bola na zozname extrémistických skupín ministerstva vnútra.
Strana kladie v programe dôraz na obranu národných záujmov, poriadok a disciplínu. Žiada obnovenie trestu smrti a výchovu k národnému cíteniu. V zahraničnej politike požaduje vystúpenie Česka z Európskej únie aj NATO, obmedzenie migrácie a varuje pred germánskou rozpínavosťou. Pri nedávnej technopárty políciu vyzvala na urýchlené použitie vodných diel.
V Čechách pribúdajú náznaky stierania sa hranice medzi demokratickou a extrémnou pravicou. Pobúrenie nedávno vyvolal list riaditeľa kancelárie prezidenta Ladislava Jakla, ktorý menom svojho šéfa Václava Klausa, inak čestného predsedu ODS, poďakoval koalícii nacionálnych strán za podporu, ktorú mu vyjadrili v spore o euroústavu. "Prezidenta teší, že vám dianie na politickej scéne nie je ľahostajné a že otvorene prezentujete svoj názor," napísal Jakl. Koalíciu okrem Národnej strany tvoria napríklad Republikáni Miroslava Sládka, známeho extrémistu z deväťdesiatych rokov.
Je bezprecedentné, aby prezident takto poďakoval extrémistickej politickej strane, hlásajúcej takmer fašistické názory, dokonca jej napísal, že sa v mnohom zhodujú, povedal vtedy ČTK politológ Rudolf Kučera.
ODS sociálnym demokratom najtvrdšie vyčíta ich ochotu spolupracovať s komunistami a neschopnosť vidieť rozdiel medzi demokratickými a nedemokratickými stranami.