Pred príchodom pápeža v Kolíne kontrolujú aj kanály. Svetové dni mládeže sa začínajú v utorok, pápež príde vo štvrtok. FOTO - TASR/AFP |
V nasadení bude vyše 12-tisíc policajtov, hasičov a iných poriadkových služieb. Na určitý čas uzavrú mosty cez Rýn a jednu stanicu metra. V pohotovosti budú bojové lietadlá NATO. Výnimočný stav tohto rozsahu v Kolíne nepoznajú ani počas tradičného karnevalu.
Pri prvej zahraničnej návšteve pápeža Benedikta XVI. očakávajú na budúci týždeň v Kolíne nad Rýnom stotisíce mladých pútnikov. Pápež príde na Svetový deň mládeže.
"Párty veriacich," ako katolícke dni mládeže nazývajú nemecké médiá, vraj prekoná všetky rekordy návštevnosti. Na tradičný karnevalový sprievod prichádza rok čo rok okolo milióna nadšencov.
Budúcotýždňové publikum sa však do Kolína nechystá za zábavou. "Prišli sme sem, aby sme sa k NEMU modlili," znie motto hlavného podujatia. Je to omša, ktorú bude pápež slúžiť na neďalekom Marienfelde, kde sa kedysi ťažilo hnedé uhlie. Predtým budú mať mladí pútnici takmer z 200 krajín a okolo 8-tisíc kňazov a biskupov možnosť zúčastniť sa na asi tisícke akcií na 500 rôznych miestach v celom kolínskom biskupstve - od Düsseldorfu až po Bonn.
Na programe sú spoločné modlitby a bohoslužby, tanečné aj divadelné vystúpenia a rockové koncerty. Vyvrcholením bude stretnutie s pápežom na budúcu sobotu večer a v nedeľu na Marienfelde. Benedikt XVI. pozdraví veriacich už predtým počas cesty loďou po Rýne.
Je príznačné, že pápež si vybral Svetové dni mládeže za cieľ svojej prvej zahraničnej cesty, vyzdvihujú pozorovatelia v Nemecku: Benedikt XVI. chce zrejme pokračovať v tradícii svojho predchodcu, veď prvý raz sa dni mládeže konali na podnet Jána Pavla II. v roku 1985 v Ríme.
A takisto ako jeho predchodca chce Benedikt XVI. pokračovať v dialógu s inými svetovými náboženstvami: v Kolíne sa stretne s predstaviteľmi evanjelickej cirkvi, ale aj islamu a navštívi aj kolínsku synagógu.
Napriek mimoriadnym bezpečnostným opatreniam organizátori pripomínajú, že absolútnu bezpečnosť zaručiť nemôžu. "Kto si myslí, že je to možné, verí v utópiu," povedal Hermann-Josef Johanns z organizačného výboru.
Finančné zabezpečenie je stanovené presne: 40 percent približne zo 100 miliónov eur zaplatia registrovaní pútnici. Za 40 až 169 eur, podľa toho, z ktorej krajiny pochádzajú, dostanú na celý týždeň ubytovanie v rodinách alebo v hromadných ubytovniach, stravu v pojazdných reštauráciách a lístky na miestnu dopravu. Okrem toho modrý batoh s programom, modlitebnou knižkou, mapou Kolína a inými praktickými predmetmi.
Ďalších 30 percent nákladov prevezmú nemecké biskupstvá a 15 percent štát. Zvyšných 15 percent sa má zozbierať od sponzorov, darcov a predajom "pútnických setov," ktoré obsahujú stojan na mobil, balzam na pery, prívesok na kľúče a úchytku na pripevnenie čohokoľvek.