FOTO - SME |
o úradu Marek Kačmár. "Dohľad na mieste k dnešnému dňu ešte nie je ukončený," dodal Kačmár s tým, že zatiaľ sa úrad nebude k záležitosti viac vyjadrovať.
Sociálna poisťovňa sa má starať o centrálny výber príspevkov na povinné dôchodkové sporenie. Podľa zákona má 45 dní na to, aby tieto príspevky preposlala na osobné dôchodkové účty v tých správcovských spoločnostiach, ktoré si sporitelia zvolili. Niektorí klienti, ktorým povinnosť na sporení vznikla ešte 1. apríla, však nemajú na účtoch stále ani korunu.
Poisťovňa tvrdí, že situáciu zvláda a že 45-dňová zákonná lehota začína plynúť až od priradenia platby ku konkrétnemu sporiteľovi. Termín priradenia zákon neurčuje. Podľa skoršieho vyjadrenia Sociálnej poisťovne je veľa dôchodkových sporiteľov bez svojich úspor aj vinou chybného zasielania výkazov ich zamestnávateľmi.
V databáze Sociálnej poisťovne je v súčasnosti zhruba milión sporiteľov druhého dôchodkového piliera. Z údajov Asociácie dôchodkových správcovských spoločností vyplýva, že koncom minulého týždňa bolo v penzijných fondoch takmer 2,89 miliardy korún. Ročné výnosy v jednotlivých fondoch sa pohybovali od 2,19 do 5,33 percenta.
Ľudia, ktorých príspevky na osobné dôchodkové účty meškajú, prichádzajú o výnosy, ktorými sa úspory vo fondoch priebežne zhodnocujú. Keď Sociálna poisťovňa úspory ľudí do dôchodkových správcovských spoločností pošle, výnosy sa začnú počítať až od dátumu ich pripísania na osobné dôchodkové účty.
TOMÁŠ VELECKÝ