Priesada šalátu vysadená na jar (a) a v lete (b). KRESBA - AUTOR |
Z hľadiska teploty a dĺžky svitu sú letné mesiace v našom klimatickom pásme pre rast rastlín najpriaznivejšie. Prekonali však už čas najväčších prírastkov nadzemnej a najmä podzemnej hmoty. Predovšetkým korene ukončili štádium predlžovania a pokračujú len v rozkonárovaní a tvorbe koreňových vláskov. Výnimku tvoria dreviny, ktoré pri dostatku vlahy pokračujú vo vegetatívnom raste nadzemných aj podzemných orgánov.
Priesady zeleniny vysádzame na jar a začiatkom jesene. Šalát ani hlúboviny, ako rastliny krátkeho dňa, nie sú schopné v lete dobre zakoreniť ani vytvoriť dostatok listov na priaznivý rast a vývoj. Dokonca aj prerastené priesady rajčiakov s nasadenými kvetmi sa začiatkom leta ujímajú horšie a oslabené často podliehajú chorobám.
Letničky, ktoré sa v lete predávajú v plnom kvete a s koreňovým balom, po vysadení neraz chradnú a hynú. Príčina spočíva v prudkej zmene ekologických podmienok. Priesada ich znáša oveľa lepšie než dospelá rastlina. Väčšina vykopaných a presádzaných dospelých letničiek vysychá, chradne a hynie kvôli narušeniu koreňovej sústavy, ktorá nie je schopná vyživiť a vodou nasýtiť mohutnú nadzemnú hmotu rastliny.
Trvalky v lete nepresádzame. Rozseknutú alebo roztrhanú hľuzu, pakoreň alebo koreňovú sústavu totiž napádajú škodcovia a choroby. Ani rýchle a časté zmeny vlhkosti pôdy neprospievajú k zaceleniu rán a prerastaniu koreňov v novom prostredí. Predzásobné vyhnojenie pôdy pred výsadbou pôsobí škodlivo na poranené podzemné orgány trvaliek.
Dreviny môžeme presádzať aj v letnom období, najmä ak majú neporušený koreňový bal. Nezabúdame len vykopať dostatočne hlbokú a priestrannú jamu, do dna ktorej zarýľujeme priemyselné hnojivá prípadne aj kompost. Sadenice dostatočne dlho a vytrvalo zavlažujeme. Sadenice ovocných kríkov a stromčekov bez koreňového balu vysádzame len v jeseni alebo na jar. V lete im totiž hrozí najväčšie riziko vysychania.
Autor: Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.