vkami proti vyliahnutým húseniciam, a to Actellic 50 EC, Basudin 600 EW, Reldan 40 EC, Sumithion super, Ultracid 40 WP, Zolone EC, Alimetrin 10 EM, Cyper 10 EM a NC 10 EM, Cyprin 10 EC, Decis EW 50 a 25 Flow, Karate 2,5 WG a Karate Zeon 5 SC, Mavrik 2 F, Talstar 10 EC, Vaztak 10 EC a 10 SC, Nurelle D, Calypso 480 EC a Trebon 10 F. Uvedené obdobie je pomerne dlhé aj preto, že chladnejšie počasie spomaľuje vývoj vajíčok, z ktorých liahnutie húseníc bude trvať dlhší čas. Na druhej strane pripomíname možnosť neošetrovať proti tomuto škodcovi v regiónoch s nadmorskou výškou nad 600 metrov, kde druhá generácia obaľovača jablčného nespôsobuje významnejšie škody, čo možno predpokladať najmä v tomto roku.
Pripomíname aj niektoré už signalizované ochranárske opatrenia. Na mrkve a petržlene sa môže v niektorých rokoch vyskytnúť v škodlivom rozsahu múčnatka mrkvová. Najlepšou ochranou proti nej sú preventívne opatrenia, kde patrí dodržanie normy výsevku (príliš nepresievať, aby neboli prehustené porasty), neprehnojovanie dusíkom, ničenie burín a včasné jednotenie. Chemické ošetrenie prichádza do úvahy až po zistení prvých príznakov choroby, preventívne sa nepostrekuje. Používajú sa prípravky Sulikol K, Thiovit a Karathane LC.
Aktuálna je aj ochrana proti plesni zemiakovej, predovšetkým v oblastiach s vyššími zrážkami. Porasty zberané do 15 dní už neošetrujeme. Veľmi poškodenú vňať odporúčame urýchlene odstrániť, aby sa zabránilo prechodu choroby do hľúz.
V tomto období sa môže vyskytnúť aj septóriová škvrnitosť zeleru. Choroba sa prejavuje tvorbou drobných sivohnedých škvŕn so žltým okrajom. Ošetruje sa po zapojení porastu alebo po objavení sa prvých príznakov meďnatými prípravkami Kuprikol 50 a Cuprocaffaro.
Vo vinohradoch má význam ošetrovať už iba neskoré odrody proti plesni sivej, ale iba v oblastiach s vyššími zrážkami, to znamená pravidelne týždenne aspoň dvakrát po sebe 17 milimetrov a viac. Paušálne ošetrovanie bez ohľadu na priebeh počasia nie je ekonomické.
Kapustovú zeleninu môže v tomto období poškodiť mora kapustová, mlynárik kapustový a molica lastovičníková. Proti mlynárikovi sú povolené prípravky Biobit WP a XL, Dimilin 48 SC a Nomolt 15 SC, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc. Proti mlynárikovi aj more súčasne sú v neskoršom štádiu mladých húseníc povolené prípravky Basudin 600 EW, Decis EW 50 a 25 Flow, Karate 2,5 WG a Zeon 5 SC, Pyrinex 25 ME, Vaztak 10 EC a 10 SC. Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo Citowett. Postrek pôsobí najúčinnejšie na mladé húsenice. Pri výbere prípravku treba uprednostniť tie, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc. Neničia významného prirodzeného nepriateľa trichogramu hnedú (Trichogramma evanescens), ktorý poškodzuje vajíčka uvedených druhov motýľov. Proti molici lastovičníkovej sú povolené prípravky Actellic 50 EC a Basudin 600 EW.
Ochrana póru proti mínerke pórovej prikrývaním porastov netkanými textíliami sa odporúča najneskôr do 20. augusta.
Autor: Ing. STANISLAV BAROK