Citlivý rez rudbekiam prospieva. FOTO - IT |
Letničky sú rastliny, ktoré v jednom vegetačnom období vyklíčia, vyrastú, rozkvitnú, prinesú plody so semenami a celé odumrú. Majú široký okruh použitia, preto sa pestujú v každej záhradke. Sú medzi nimi druhy vhodné na záhony, ale aj na rez. Čerstvo rezané letničky obohacujú sortiment kvetín, ktoré nechýbajú pri nijakej významnejšej životnej udalosti a sú neodmysliteľnou súčasťou výzdoby bytu.
Ak pestujeme letničky v záhradke, budú nám vyhovovať na výzdobu do váz jednak druhy a odrody s pevnou dlhou stonkou a efektným kvetom, ale aj kvety nevhodné na dlhšiu prepravu, pretože sú krehké.
Do malých vázičiek pri úprave stolov použijeme aj nižšie kvetiny, napríklad sedmokrásky (Bellis perenis), sirôtky (Viola), pyšteky (Linaria), černušky (Nigella damascena), kapucínky (Tropaeolum majus) alebo aksamietnice (Tagetes patula). Do záhradky sú najvhodnejšie kvetiny, ktoré kvitnú celé leto. Dekoratívne sú na záhone aj vo váze. Citlivý rez kvetov im neuberie na kráse, skôr rastliny zmladzuje. Patrí sem napríklad zínia (Zinnia), rudbekia (Rudbeckia), králik (Chrysanthenum carinatum), papuľka (Antirrhinum) a podobne.
Dôležité je prispôsobiť čas rezania najvhodnejšej rastovej fáze rastliny. Niektoré režeme vo fáze zelených pukov, napríklad maky. Nechtíky, nevädze a králiky režeme, keď sa začnú objavovať farebné časti okvetia. Papuľka a rezeda musia mať rozvinutú aspoň tretinu kvetov v súkvetí. Hrachor (Lathyrus odoratus) a fiala (Matthiola incana) musia byť do polovice rozkvitnuté. Godécia (Godetia grandiflora), klarkia (Clarkia elegans) a zvonček (Campanula) sa režú tiež vo fáze pukov, klinček (Dianthus) vtedy, keď je rozvinutá polovica kvetov. S uzavretými, ale už vyfarbenými súkvetiami režeme hlaváčik (Scabiosa atropurpurea), krasuľku (Cosmos supphureus), titóniu (Tithonia) a georgíny (Dahlie). Astrovka (Callistephus chinensis) musí mať vyvinutú aspoň polovicu úboru, zínia a aksamietnica jeho prevažnú časť. Rudbekia má mať úplne vyzreté súkvetie s kužeľovito vystúpeným terčom.
o o o
Aby sme sa zo sviežosti rezaných kvetov tešili čo najdlhšie, odporúča sa rezať ich v popoludňajších hodinách, v období veľkého tepla dokonca v podvečer, keď je osmotický tlak v bunkách znížený na minimum a stonky ponorené do vody ju okamžite začnú nasávať. Kvety sa nemajú rezať v daždi, pretože sa často na nich objavujú nepekné škvrny.
Autor: Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ