Jahody môžeme pestovať takmer na celom území Slovenska. FOTO - IT |
Vzhľadom na dobrú prispôsobivosť klimatickým a pôdnym podmienkam možno jahody pestovať takmer na celom území Slovenska (vo vhodných lokalitách do nadmorskej výšky 600 metrov). Najlepšie sa im darí v stredných hlinitopiesočnatých pôdach s dostatkom humusu. Veľmi ťažké ílovité pôdy sú na ich pestovanie najmenej vhodné.
Jahody vysádzame na dobre pripravený nezaburinený záhon zásobený potrebnými živinami, najlepšie od polovice augusta do polovice septembra (v teplejších oblastiach až do konca septembra). Podľa lunárneho kalendára sú vhodné na ich výsadbu predovšetkým 1., 2., 10. a 11. september.
Jahody možno úspešne pestovať aj na vyvýšených hrobčekoch (0,20 až 0,30 metra nad terénom), a to v jedno-, dvoj- alebo v trojriadkoch v univerzálnej spone 0,5 x 0,3 metra, najlepšie s použitím fólie alebo netkanej textílie. Uplatniť možno aj dvojriadkovú výsadbu v spone 0,80 x 0,30 x 0,30 metra. Vysádzame len zdravé sadenice so silným koreňovým kŕčkom a srdiečkom, ktoré majú vytvorené 3 až 4 listy a dobre vyvinutú koreňovú sústavu.
Z hľadiska alelopatie vysádzajú ekozáhradkári jahody najmä pri porastoch cesnaku, cibule, póru, hlávkového šalátu, reďkovky a špenátu. Cesnak vysadený medzi jahodami chráni ich porasty proti pôdnym škodcom, hlávkový šalát priláka pandravy a nechtík lekársky odpudzuje háďatká. Jahody sa neodporúča pestovať v blízkosti hlúbovín, uhoriek ani zemiakov.
Dôležitým rozhodnutím je správny výber odrôd. Ekozáhradkári uprednostňujú vysokoúrodné odrody vhodné do daných podmienok. Významným kritériom je odolnosť alebo aspoň tolerancia proti závažným škodlivým činiteľom. Takéto podmienky spĺňajú odrody odolné proti plesni sivej Bounty, Magura a Redgauntlet, z neregistrovaných zahraničných Bordurella, Dita, Elsanta, Kama, Korona, Senga Tigaiga, Tago, Tenira a ďalšie. Menej náchylné sú Adriana, Andrea, Elista, Fratina, Gorella, Induka a Karmen. Medzi chúlostivé patria Senga Sengana a Mária, najmä v trvale vlhkých podmienkach. Odolná proti fytoftóre koreňového kŕčka je Karmen, citlivá je Elista.
Zo stále rodiacich odrôd je proti hubovým chorobám odolnejšia Lidka než Ostara. Teplejšie oblasti si vyžadujú odrody Elista, Gorella, Induka, Ostara, Tenira a Zefír. Do menej priaznivých podmienok sú vhodné najmä Andrea, Karmen, Magura, Roxana a Senga sengana. Medzi najúrodnejšie patria Andrea, Bounty, Induka a Senga Sengana. Najskôr dozrievajú odrody Andrea, Gorella, Magura a Zefír, najneskôr Elista, Induka a Redgauntlet.