Keď chcem poslať balík do cudziny, musím ísť na špeciálnu poštu. V Bratislave to bolo donedávna tak, že som najprv musel vojsť do jednej budovy, kde skontrolovali obsah balíka, potom som ho mohol zaviazať, zalepiť a prejsť do inej budovy, odkiaľ som ho poslal. Teraz som sa v tom už trochu zorientoval, ale stále nechápem, prečo musí byť balík previazaný špagátom. Prečo nie je dovolená lepiaca páska? Vždy obdivujem Slovákov, akí sú zruční, ako tak na pošte balia balíčky do cudziny. Viem už aj to, že keď si zabudnem špagát, baliaci papier či nožnice, musím sa po ne vrátiť domov, a potom zasa späť na poštu.
Slovenská pošta je štátny podnik, ale bolo by to lepšie, keby bola v súkromných rukách? Presne touto otázkou sa práve zaoberá Japonsko, hoci tam sú pracovníci pošty k zákazníkom aj teraz veľmi slušní a úctiví. Premiér Koizumi je za privatizáciu poštového systému a predpovedá viacero výhod takéhoto riešenia: Konkurencia zlepší úroveň služieb. Veľké peniaze sa budú voľne používať na verejnom trhu, a nie netransparentne v štátnej pokladnici. Ako súkromný podnik bude pošta platiť daň a podobne. Návrh privatizovať poštu má však aj mnohých oponentov. Tí hovoria napríklad toto: V celom Japonsku je teraz 25-tisíc pôšt, keby sa privatizovalo, tie menej prosperujúce budú odsúdené na zánik. Niektoré banky a poisťovne by mohli zbankrotovať, pretože súkromná japonská pošta by sa stala ich rivalom (okrem doručovania zásielok sa pošta podieľa na sporení a poistení). Pracovníci pošty by boli prepustení, pretože by už neboli štátnymi zamestnancami. A v službách pošty pracuje 400-tisíc ľudí. (Premiér Koizumi a spriaznení tvorcovia zákonov sa nazdávajú, že sú to premárnené dane.) Názory sa teda zatiaľ v Japonsku rozchádzajú a nie je jasné, ako to dopadne.
V Japonsku už sprivatizovali železnice, telekomunikácie a ich služby sa rozhodne zlepšili. Ale čo na Slovensku? Myslím si, že tejto krajine všeobecne chýbajú skúsenosti z konkurenčného prostredia, a to poškodzuje kvalitu služieb zákazníkom. Pán Koizumi povedal, že súčasťou pošty ako súkromnej firmy môže byť predajňa papiernictva, vstupeniek na koncerty aj cestovných lístkov a podobne. Keby som si mohol na slovenskej pošte kúpiť papier a špagát, nemusel by som poň nikdy viac bežať domov.
Všetky pošty v Holandsku (1989), Nemecku (1995), Taliansku (1998) a Veľkej Británii (2001) už sprivatizovali. Uvidíme, ako to dopadne v Japonsku a na Slovensku.
Autor: MASAHIKO