Zachráňme, čo sa ešte dá, alebo aj to sú naše dejiny

Do dejín slovenského ľudu sa nezmazateľne vpísali Slovenské pašiové hry na Sihle. Ich vznik bol dielom iniciatívnej mladej inteligencie, prevažne učiteľov z malých horských dedín Drábsko, Látky, Lom nad Rimavicou, Polianky a Sihla, ležiacich medzi Hriňov

FOTO


ou a Čiernym Balogom. Musíme dnes obdivovať tento odvážny projekt, dobre premyslený a realizovaný iba vlastnými silami hŕstky nadšencov. Napísať dramatickú predlohu hier a pokúsiť sa dať pašiovému príbehu aj všeobecnejší význam sa podujal Ján Beníček, učiteľ z Drábska. Na predstavenie bolo vybraté miesto v lese so svahom podobným amfiteátru neďaleko obce Sihla a hlavne neďaleko lesnej železnice, s ktorou sa rátalo pri preprave divákov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výtvarný návrh scény vytvoril učiteľ František Procházka a zrealizovali ho občania Sihly. Hracím priestorom bola scéna s piatimi mansiónmi v jednom rade vedľa seba. Réžiu hry zverili miestnemu polesnému Karolovi Loučkovi, hlavné úlohy hrali učitelia a ďalší obyvatelia zo Sihly a okolitých dedín. Okrem tridsiatich hercov deklamujúcich text v masových scénach vystupoval aj stopäťdesiatčlenný komparz, ktorý tvorili miestni obyvatelia.

SkryťVypnúť reklamu

Premiéra, ktorej predchádzalo schválenie hier biskupským úradom v Rožňave, bola 14. júna 1936. Mala veľký úspech. Zvesť o hrách sa rýchlo rozšírila po okolí, a to aj vďaka tlači a spolupráci s farskými úradmi. Hralo sa celé leto každú nedeľu až do konca septembra. Projekt sa teda nad očakávanie vydaril a v budúcom roku sa predstavenia rovnako úspešne a s neustále stúpajúcou návštevnosťou opakovali. Aj keď pohnútky k návšteve predstavenia boli vo veľkej miere náboženské, išlo aj o skutočne divadelný zážitok. Odhaduje sa, že pašiové hry na Sihle mali asi 30 repríz a videlo ich okolo 20 000 ľudí. Úspech si všimla aj tlač a zahraničie. Organizátori i herci boli odhodlaní v hrách pokračovať, žiaľ, politické udalosti roku 1938 sľubný vývoj prerušili.

SkryťVypnúť reklamu

Ing. Ján Beníček

Plagát propagujúci Pašiové hry. Vydali ho Československé dráhy, Referát výletných vlakov riaditeľstva v Bratislave.

Zachráňme, čo sa ešte dá

Mnohí z vás si uchovávajú podobné spomienky na už nežijúcich blízkych, dokumenty o minulosti. V rodinách sa zavše s pietou, zavše rozpačito prekladajú z miesta na miesto fotografie a rôzne písomnosti z čias prastarých mám, otcov, strýkov, tiet, známych. A o tie ide: Zachráňme spoločne, čo sa ešte dá.

Čo konkrétne máme na mysli?

Posielajte nám fotografie obyčajných i nekaždodenných verejných udalostí, fotografie zo súkromného života, slávnostné i z práce. Zábery dedín, miest, dopravných prostriedkov, prírodných pamiatok. Pohľadnice i listy z čias mierových i z prvej a druhej svetovej vojny, z vojenčiny aj zo zámoria, od tých, čo tam odišli. Písomnosti, ako sú úradné oznámenia, osobné doklady, súdne rozhodnutia, zaujímavá súkromná i obchodná korešpondencia, denníky, pamätníky - slovom všetko, čo vydá svedectvo o dobe.

SkryťVypnúť reklamu

Časové ohraničenie: dozadu, do hlbín histórie nijaké, smerom k dnešku zhruba do polovice 20. storočia.

Tu treba vysloviť dôležitú prosbu: Bez určenia KTO je na fotografii, alebo ČO fotografia zobrazuje, z AKÉHO obdobia pochádza, k ČOMU sa viaže, prípadne bez ďalších informácií nie je fotografia či písomnosť dokumentom, nemá výpovednú hodnotu, a teda ju nemožno použiť.

Každý dokument treba očíslovať (tak, aby sa nepoškodil), a v osobitnom sprievodnom zozname uviesť k číslu popis, vysvetlivku, prípadne meno a adresu autora, ak je známy. A všetko označiť menom odosielateľa.

Ako to chceme použiť?

Najzaujímavejšie a najoriginálnejšie materiály uverejníme na stránkach SME a potom z nich spojovacím textom historik Dušan Kováč spolu s Vydavateľstvom Q 111 vytvoria originálnu publikáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Dvadsiati vyžrebovaní účastníci tohto zberateľsko-záchranárskeho podujatia dostanú úspešnú knihu Dušana Kováča 20. storočie, storočie svetla - storočie temna (Slovensko v 20. storočí) a knihu Milana Lasicu: Piesne a iné texty.

Kam posielať materiály?

Vydavateľstvo Q 111, J. C. Hronského 4, 831 02 Bratislava

e-mail: kvetuyad@ stonline.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 611
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 363
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 190
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 380
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 809
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 905
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu