LONDÝN – Skúšky z angličtiny, kurzy dobrého občianstva, sľub vernosti a prijatie občianstva pri oficiálnom akte na úrade by mali v budúcnosti čakať prisťahovalcov do Británie, ktorým udelia občianstvo. Briti sa pri novej koncepcii inšpirovali americkým spôsobom prijímania nových občanov.
Minister vnútra David Blunkett predložil v Bielej knihe návrhy, ktoré výrazne zmenia azylový a prisťahovalecký režim. Návrh obsahuje aj pracovné povolenie pre cudzincov podľa vzoru amerických „zelených kariet“.
Organizácia pre ľudské práva a niektorí predstavitelia neanglických skupín návrhy podľa očakávania okamžite kritizovali. Nezdá sa však, že by návrhy vyvolávali odpor u verejnosti.
Minister navrhuje, aby noví občania absolvovali sľub vernosti právam a slobodám Spojeného kráľovstva, demokratickým hodnotám a povinnostiam občana. Nebudú však musieť prisahať poslušnosť kráľovnej.
Obrad, ktorý si minister predstavuje ako „primeranú občiansku ceremóniu,“ má zvýšiť význam aktu prijatia nového občianstva a odstrániť terajšiu situáciu, keď vyrozumenie o občianstve príde v hnedej obálke medzi účtom na plyn a elektrinu. „Malo by sa to oslavovať,“ myslí si Blunkett o obrade, ktorý by mal podľa neho prebiehať na úradoch alebo v školách.
Bez základnej znalosti angličtiny nebude môcť nikto získať britské občianstvo. Neznalosť jazyka výrazne zhoršuje možnosť pracovného uplatnenia, pripomenul dokument.
Minister vnútra by rád presadil, aby sa výuka angličtiny týkala i manželiek občanov. Tým reaguje na situáciu hlavne žien z južnej Ázie, ktorým príbuzní nájdu britského manžela, ale tieto ženy po príchode do Británie žijú medzi štyrmi stenami len v juhoázijskej komunite a nie sú schopné hovoriť ani o najzákladnejších veciach. Národnostné menšiny tvoria asi 5 percent z takmer 60 miliónov obyvateľov Británie. „Znalosť jazyka by mala novým občanom pomôcť dostať sa do spoločnosti,“ tvrdí Blunkett.
Zásadné sprísnenie postihov čaká podľa návrhu pašerákov ľudí. Tých bude čakať trest väzenia až na 14 rokov, rovnako ako všetkých, ktorí by im pomáhali alebo pašovanie umožňovali. Británia tiež podľa dokumentu bude viac využívať možnosti kontrolovať cestujúcich na letiskách v zahraničí.
(čtk, reuters)