BANSKÁ BYSTRICA - Aj keď je poplatok za osvedčovanie listín a podpisov v obciach o 20 korún vyšší ako u notára, teda 50 korún, a zisk zostáva obecnej pokladnici, príjem z neho bude nízky. Podľa vedúceho úseku všeobecnej vnútornej správy Krajského úradu v Banskej Bystrici Jozefa Salaya malé obce vykonajú v priemere len päť až desať osvedčovaní za rok, takže príjem môže predstavovať najviac päťsto korún. Pre mestá ako napríklad Brezno môže predstavovať okolo 35-tisíc korún ročne.
V kraji musí osvedčovanie zabezpečiť všetkých 516 obcí a miest. Osvedčovanie musia obce zabezpečiť na požiadanie bez ohľadu na to, kde má človek trvalý pobyt.
Rozdiel v poplatkoch v obciach, kde sa za overovanie neplatí kolkom, ale v hotovosti, a u notárov sa vyrovná až po pripravovanej novele zákona o notároch.
Salay uviedol, že starostovia prejavili nečakaný záujem o zriaďovanie spoločných obecných úradov. Obciam pritom právna subjektivita ostane, spoločné úrady budú vykonávať len zverené právomoci. Pôvodne sa predpokladalo, že vo vyše 2800 obciach na Slovensku bude záujem o približne 160 spoločných obecných úradov. Len v Banskobystrickom kraji však napríklad doteraz vzniklo 150 spoločných matrík. (wm)