Počet strážcov na Slovensku ani zďaleka nespĺňa európske štandardy. Na jedného profesionálneho strážcu pripadá vyše osemnásťtisíc hektárov ochranného pásma parku, zatiaľ čo napríklad vo Švajčiarsku je to takmer osemkrát, v Maďarsku šesťkrát a v Čechách štyrikrát menšie územie.
Momentálne má NAPANT štyroch profesionálnych strážcov na severe, dvoch na juhu, trinástich dobrovoľných na severe a štyridsiatich štyroch na juhu. Rovnako dôležité ako zvýšenie počtu strážcov je aj zvýšenie a posilnenie ich právomocí. Napríklad v zahraničí majú strážcovia často štatút podobný policajtom. Nevyhnutná je aj modernizácia a zlepšenie vybavenia ochrancov, pretože väčšina vysielačiek má už dvanásť rokov a v niektorých prípadoch sú nespoľahlivé.
Za minulý rok strážcovia vydali tisícky slovných upozornení, päťdesiat oznámení okresným úradom a inšpektorátom životného prostredia a uložili blokové pokuty za 7300 Sk.
Väčšinu priestupkov tvoria nepovolené vjazdy do parku a rezervácií, nepovolený zber a predaj lesných plodov. Menšej časti priestupkov sa dopúšťajú majitelia psov, ktorí ich nechávajú voľne pustených, ale aj skialpinisti a turisti táboriaci mimo povolených miest.
Správa NAPANT sa sťažuje aj na ničenie tabúľ a stĺpov. Štátne znaky sú častým terčom strelcov a ročne na ich opravy vynaložia približne 50-tisíc korún.
DANIEL VRAŽDA