
Vladimír Fruni sa do tohto domu v Košiciach presťahoval asi pred polrokom z panelákového bytu na sídlisku Furča. „Pán Fruni? To musíte ísť na dolný koniec ulice, tam niekde býva,“ navigovala nás ochotná susedka. Ďalšia na dolnom konci nám ukázala dom pána Fruniho presne. Pred bránou stála červená škodovka s popradskou štátnou poznávacou značkou. Keď sme sa priblížili, vystúpil z nej mladík zo súkromnej bezpečnostnej služby a nedovolil nám zazvoniť. FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
BRATISLAVA – Premiér Dzurinda včera v parlamente obhajoval prístup vlády k nebankovým subjektom. Jeho vystúpenie si vyžiadali poslanci po tom, čo sa v pondelok na dverách pobočiek B.M.G. Investu objavila informácia, že kvôli auditu sa dva týždne nebudú klientom vyplácať peniaze.
Premiér povedal, že vláda urobila dosť na to, aby zabránila zneužívaniu občanov firmami, ktoré nemajú licenciu na prijímanie vkladov od ľudí. Podľa Dzurindu sa začala pôsobením nebankových subjektov zaoberať už v januári 1999 a odvtedy urobila rôzne opatrenia na kontrolu nad finančným trhom.
Otázky poslancov sa zmenili na hrubé urážky premiéra a vlády. Poslanec HZDS Jozef Gajdoš sa čudoval, že „Slovensko má na čele vlády takého sprostého premiéra“. Dzurinda a poslanec Sergej Kozlík z HZDS si vymieňali názory, ktorá vláda viac kradla.
„Slovensko už neriadi táto vláda, ale silné investičné spoločnosti,“ povedal Gustáv Krajči z HZDS. Zároveň obvinil premiéra z klientelizmu. Poslanci HZDS neustále z pléna vykrikovali na Dzurindu a niektorí ho vyzývali, aby „vypadol“.
Premiér však nemá obavy, že opozícia v predvolebnom období zneužije situáciu okolo B.M.G. Investu. Povedal, že pozná presného adresáta tohto nešťastia ľudí. „Adresátom je Tomášikova ulica, presnejšie vila Elektra v Trenčianskych Tepliciach,“ zdôraznil.
Ku kritikom vlády sa včera pridala aj SNS. Podľa jej predsedníčky Anny Malíkovej „štát, vláda a politické špičky si umývajú ruky, kryjú činnosť, pri ktorej sa okrádajú státisíce občanov Slovenska“. SNS okrem toho žiada, aby štát hľadal zdroje na odškodnenie ľudí, ktorí skrachovaním viacerých finančných spoločností prišli o úspory.
Predstavitelia Horizontu zatiaľ vyzývajú vkladateľov na trpezlivosť. Podľa nového hovorcu Mariána Kardoša Horizont so znepokojením sleduje úsilie vytĺkať z prechodného problému politický kapitál, poškodzovať nových majiteľov, vopred hľadať vinníka a odsudzovať. (sita, tasr)