
Členovia záchranárskej skupiny prehľadávajú trosky domu v Afyone po tom, čo región západotureckého mesta zasiahlo zemetrasenie. V provincii Afyon došlo k dvom otrasom, ktoré si vyžiadali najmenej 44 ľudských životov.
FOTO – TASR/EPA

Živelné pohromy na zemeguli:
2. 2. 2002 – 8. 2. 2002
Sopečné erupcie
V Mexiku sa prebudil najaktívnejší vulkán v krajine, Ohnivá sopka, a začal chrliť žeravé skaly, ktoré sa valili po úbočí. Úrady museli evakuovať obyvateľov neďalekého mesta Yerbabuena. Po minulotýždňových informáciách, že obrovské množstvo lávy v kráteri by mohlo vybuchnúť, rozostavili v ohrozenej oblasti v štáte Colima vojsko.
* V priebehu štyroch dní sa na Kurilskom ostrove Paramušir aktivizovali dve sopky, takže seizmológovia varovali pred možnou silnou erupciou. Podľa svedkov padal popol z prebudených sopiek až na ruskú vojenskú základňu na ostrove. Paramušir je najsevernejšie položeným ostrovom súostrovia nachádzajúceho sa medzi Japonskom a polostrovom Kamčatka.
Rozmnožené komáre v Kambodži
Kambodžské ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo, že výskyt komárov v hlavnom meste Phnompenh sa vporovnaní s predchádzajúcimi rokmi zvýšil o 40 percent. Náhle zamorenie sa objavilo údajne po tom, ako dali úrady vyčistiť mestské odvodňovacie priekopy so stojatou vodou, kde žili komáre. Mimoriadny nárast komárej populácie chcú úrady zvládnuť postrekmi insekticídmi, ktoré by sa mali robiť do 20. februára dvakrát denne.
Záplavy v Peru
V Peru zaznamenali najvýdatnejší dážď za posledných tridsať rokov. Dážď spôsobil zosuvy pôdy a záplavy. Po cestách v okolí hlavného mesta Limy, ale aj v ďalších oblastiach krajiny tiekli potoky bahna. „Dažde sa na nás valia zo všetkých strán, preto musíme urobiť preventívne opatrenia,“ povedal prezident Toledo a vzápätí vyhlásil v Lime, v strednom a južnom Peru stav ohrozenia. Na odstraňovanie blata z ciest a diaľnic v postihnutých oblastiach vysiela prezident armádu.
Požiare v Chile
Lesné požiare, ktoré sa rozšírili v južnom Chile, sa nepodarilo hasičom zvládnuť. Vynútili si evakuáciu obyvateľov viacerých obcí a zničili unikátne pôvodné lesy a prírodné rezervácie. Ide o najhoršiu prírodnú katastrofu v Chile za celé roky. Požiare postihli aj obľúbené turistické oblasti, ako sú národné parky Malleco, Tolhuaca a Conguillio. V týchto troch rezerváciách sa vyskytujú vzácne odrody tvrdých drevín, ktoré nie sú nikde inde na svete. Keďže požiare vznikli na vrchole dovolenkovej sezóny, predpokladá sa, že ich spôsobili neopatrní dovolenkári
Tropické cyklóny
Jeden z najsilnejších tropických cyklónov, aké sa kedy zaznamenali, sa prehnal odľahlým pobrežím západnej Austrálie. Vietor dosahoval rýchlosť až 290 km za hodinu. Cyklón Chris strhával strechy domov, ale neskôr nad Veľkou piesočnou púšťou zoslabol.
Záplavy v Indonézii
Niekoľkodňové nepretržité dažde spôsobili obrovské záplavy a zosuvy pôdy v celej Indonézii. Prírodnú katastrofu neprežilo najmenej 125 ľudí. Ide o najhoršie záplavy, aké za posledné desaťročia postihli indonézske súostrovie. Záplavy ochromili život aj v hlavnom meste Džakarta a zapríčinili rozšírenie rôznych infekčných chorôb. Indonézska vláda oznámila, že mieni využiť nekonkretizovanú metódu modifikácie podnebia, čím by sa malo v budúcnosti ničivým záplavám predísť.
Zemetrasenia
Stredné Turecko postihlo zemetrasenie o sile 6 stupňov Richterovej stupnice. Najmenej 45 ľudí zahynulo a ďalších 318 bolo zranených. Najväčšie škody sa zaznamenali v obchodných centrách Sultandagi a Cay.
* Stredný Tadžikistan postihlo zemetrasenie o sile 5 stupňov. Najmenej 28 obytných domov a ďalších budov bolo zničených. V tej istej oblasti sa zaznamenali silné otrasy aj 9. januára.
* Pohyby Zeme pocítili aj obyvatelia Arménska, južného Španielska, pohraničnej oblasti India - Pakistan, severného Mjanmarska, ostrova New Britain patriaceho Papue Novej Guinei, východného a južného Japonska, pohraničnej oblasti Panama - Kostarika, niektorých oblastí južnej Kalifornie a okolia mesta Anchorage na Aljaške.
Predčasné zobúdzanie prírody
Nedávne nezvyčajne teplé počasie v severnej Európe prerušilo zimný spánok hnedých medveďov. V pohorí Bieszczady na juhu Poľska videli ľudia medvede hľadajúce potravu. Podľa tlačovej agentúry PAP medvede požrali všetko, čo lesníci nachystali pre diviaky. Ornitológovia zase oznámili, že vysoké teploty, ktoré sa v niektorých častiach krajiny vyšplhali až na 20 stupňov Celzia, spôsobili predčasný návrat sťahovavých vtákov, najmä žeriavov a divých husí, do severopoľskej oblasti Mazursko. STEVE NEWMAN
The Los Angeles Times Syndicate