"Ešte neprišiel správny čas, Irán dostane ešte šancu," povedal krátko pred rokovaním agentúre AFP nemenovaný západný diplomat. Irán s tým rátal a včera odkázal Američanom a Izraelu, že ak zaútočia na jeho jadrové objekty, prestane sa riadiť svojimi záväzkami. Potom zmiernil stanovisko: vraj je pripravený na ďalšie rokovania s Európou. Včera bola v ohrození aj rezolúcia Európskej únie, ktorá od Iránu žiada okamžité zastavenie jeho jadrového programu. Niektorí členovia medzinárodnej atómovej agentúry ako Južná Afrika, Argentína či Brazília by za takúto rezolúciu hlasovali s veľkými problémami. Aj oni rozbiehajú svoje vlastné jadrové programy a nechcú vytvoriť nebezpečný precedens. Výsledkom tak podľa pozorovateľov bude veľmi opatrne formulovaná výstraha Teheránu.
Irán rozbehol svoj pozastavený jadrový program v pondelok. Iránske médiá včera napísali, že po objekte v Isfaháne sa začne pracovať aj v podzemnej továrni v Natanze. Práve tento komplex je podľa viacerých tajných služieb mimoriadne podozrivý.
Iránsky disident Alí Rezá Džafarzáde, ktorý už predtým informoval o ambíciách Teheránu vyrobiť jadrovú bombu, včera povedal, že Irán bez vedomia medzinárodnej agentúry vyrobil štyritisíc centrifúg na obohacovanie uránu. Skladuje ich vraj práve v Natanze.
Ani americká administratíva, ktorá podobne ako Európa, a dokonca aj Rusko signalizuje znepokojenie z vývoja v Iráne, zatiaľ neurobí nič zásadné. Zdroje z ministerstva zahraničných vecí naznačujú, že Američania budú v tejto fáze podporovať európsku snahu o dialóg.
Analytici nie sú v názore na to, či treba k Iránu pristupovať opatrne jednotní. Daryl Kimball z Asociácie na kontrolu zbraní AP povedal, že v tejto fáze nie je rozumné postaviť Irán pred Bezpečnostnú radu. Podľa neho by to len posilnilo nacionalistov.
Bývalý jadrový inšpektor David Albright mu oponuje: Nie je žiadne iné riešenie, len poslať iránsky jadrový program do OSN. Albrightove skúsenosti hovoria, že Irán sa už nechce vrátiť späť. Len hrá o čas.
JANA MIKUŠOVÁ