Chorvátska dôchodkyňa Anticevičová netuší, ako zarobila milióny dolárov na akciách Reebok. FOTO - REUTERS |
ch informácií. Po dvojdňovom pátraní sa však ukazuje, že bývalej krajčírke, ktorá si teraz privyrába upratovaním, pravdepodobne niekto ukradol identitu.
Chorvátsku dôchodkyňu s mesačnou penziou 1600 kún (8600 Sk) minulý týždeň obvinila z insider tradingu obávaná americká Komisia pre cenné papiere (SEC). Spravodajca agentúry AP Anticevičovú navštívil v mieste bydliska a zistil, že sotva tuší o existencii Adidasu či Reeboku. "Nikdy som žiadne akcie nekúpila a nemám vôbec poňatie, ako burza funguje," povedala Anticevičová, keď sa objavila vo dverách svojho bytu v robotníckej štvrti v juhochorvátskom meste Omiš.
O niečo viac svetla do prípadu priniesol chorvátsky denník Jutarnji. V pondelňajšom vydaní zverejnil, že Anticevičová má dvadsaťpäťročného synovca, ktorý pracuje ako maklér v New Yorku. Anticevičová s ním vraj je v kontakte, zatiaľ však nie je jasné, či synovec hral v podozrivej transakcii nejakú úlohu. Ak áno, či pracoval aj so súhlasom svojej tety.
Americká Komisia pre cenné papiere v piatok maklérsky účet na meno Sonja Anticevičová zmrazila. Podľa úradu vraj obyvateľka Chorvátska zarobila asi dva milióny dolárov (108 miliónov Sk) vďaka opčným obchodom s akciami Reebok. Chorvátska polícia zatiaľ nedostala žiadnu oficiálnu žiadosť z USA, aby americkej strane pomohla s vyšetrovaním. Udalosť však z Anticevičovej urobila hviezdu prvej veľkosti, pretože sa ocitla na titulnej strane väčšiny chorvátskych denníkov. "Nechajte ma, prosím, som z toho v šoku," povedala na žiadosť o rozhovor.
Anticevičová podľa americkej komisie nakúpila takzvané call opcie v cene 130 000 dolárov. Ide o špeciálne kontrakty, pri ktorých je dopredu dohodnutá cena, za ktorú musí protistrana akcie na požiadanie dodať. Po oznámení fúzie sa akcie Reebok spevnili asi o 30 percent, Anticevičová teda opciu uplatnila a hneď akcie na trhu s vysokým ziskom predala.
Chorvátske médiá špekulujú, že vzhľadom na elektronické prepojenie bánk a ďalších finančných inštitúcií mohol niekto identitu Anticevičovej zneužiť. Šéf chorvátskej komisie pre cenné papiere Miljenko Ficor však tvrdí, že sa také transakcie overujú. "Kiež by sa nakoniec ukázalo, že naša spoluobčianka mala, jednoducho, len šťastie a s akciami v tom čase obchodovala čisto náhodou," povedal.
Anticevičová podľa svojich susedov odišla do dôchodku iba pred zopár rokmi a predtým celý život pracovala v miestnej továrni na odevy. S manželom a dcérou bývajú v dvojizbovom byte, ku ktorému jej pomohol práve závod, v ktorom pracovala. Rodina nemá, napríklad, ani počítač a susedia pochybujú, že by dala dohromady kapitál na obchody s akciami
(čtk)