FOTO |
"V priebehu niekoľkých dní budú na Slovensku stovky miest, kde bude možné vymeniť staré spotrebiče za nové," hovorí Martin Ciran, generálny riaditeľ Združenia výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu.
Ak niektorý predajca nebude staré spotrebiče preberať, musí kupujúceho informovať o najbližšom mieste, kde ho vezmú. "Občanom sa rozšíria možnosti separovaného zberu," tvrdí Peter Gallovič z ministerstva životného prostredia.
Výrobcovia a dovozcovia musia v roku 2008 vyzbierať aspoň štyri kilogramy elektroodpadu na obyvateľa ročne a zabezpečiť jeho "zhodnotenie, recykláciu, prípadne opätovné použitie". Povinnosť vyplýva z európskej smernice, dovtedy budú platiť záväzky, ktoré si určí Slovensko, v auguste ich schváli vláda.
Chladničiek a mrazničiek sa tento rok má vyzbierať 24-tisíc, práčok 17-tisíc, drobných spotrebičov a vysávačov 100-tisíc. Výrobcovia ich môžu zberať cez predajne alebo obce.
Väčšina chce využiť predajne, kde sa však budú zbierať, iba ak si spotrebiteľ zároveň kúpi nový výrobok. Nemusí ísť vždy o rovnaký typ.
Hovorkyňa Združenia miest a obcí Slovenska Oľga Gáfriková hovorí, že obce dnes väčšinou zber objemného odpadu, teda aj chladničiek či práčok, zabezpečovali dvakrát do roka, ako určuje zákon. Ak mala obec zberný dvor, mohli ich ľudia zaniesť tam. Malé spotrebiče, ako fény či magnetofóny, končili v komunálnom odpade, potom na skládkach. Gáfriková hovorí, že od soboty budú musieť elektrozariadenia zberať povinne všetky zberné dvory, obce budú musieť spolupracovať so spracovateľmi elektroodpadu, pravdepodobne budú informovať o presnom termíne a mieste, kam môžu ľudia elektroodpad bezplatne priniesť.
Gallovič hovorí, že obce musia v nariadeniach určiť spôsob, ako majú ľudia nakladať s týmto odpadom, no vždy ho musia preberať zadarmo. Nič nevylučuje, že sa bude ďalej hromadiť v kontajneroch, podľa Galloviča však taký prístup môže viesť k tomu, že obec zvýši poplatky za odpady.
Výrobky, ktoré bude možné zaniesť späť do obchodu pri kúpe nových, musia výrobcovia špeciálne označiť. (haj)