Jeden väzeň stojí Slovensko podľa ministra školstva Martina Fronca zhruba 316-tisíc korún za rok, kým žiak základnej alebo strednej školy od 30- do 35-tisíc korún. Do žiakov tak investujeme desaťnásobne menej ako do väzňov. "Kladiem si otázku, či by nestálo za to oveľa viac investovať do vzdelania a výchovy, aby sme potom mali menšie výdavky na kriminalitu," zauvažoval Fronc.
Aj z tohto dôvodu šéf rezortu školstva trvá na zvýšení rozpočtu ministerstva školstva, než aké navrhuje minister financií Ivan Mikloš. Konkrétne žiada asi o 3,5 miliardy viac. "Aj keby bola táto moja požiadavka splnená, stále budeme na konci rebríčka výdavkov na školstvo z krajín OECD," upozornil.
Dodal, že v školstve už niet z čoho šetriť, keďže hlavná racionalizácia už prebehla. Vlani sa totiž znížil počet pedagógov až o päť percent, kým počet žiakov klesá len o asi tri percentá ročne. "K 1. septembru klesne počet škôl zhruba o 80, už teda nie je priestor na ďalšie výrazné znižovanie počtu pracovníkov v oblasti školstva," hovorí minister.
Školstvo podľa Fronca potrebuje viac peňazí v prvom rade na regionálne školstvo, najmä na zvyšovanie platov učiteľov. Potrebuje však peniaze aj na zvyšovanie svojej kvality. "To sú veci ako informatizácia školstva, testovanie vedomostí žiakov, zvýšenie kvality v oblasti výučby jazykov, bezbariérové školy. Potrebujeme tiež prostriedky, aby sme podporovali nadaných študentov, hendikepovaných študentov."
V tomto roku hospodáril rezort školstva s približne 45 miliardami korún, v budúcom by to podľa návrhu štátneho rozpočtu malo byť 46,6 miliardy. Ak by rezort financií akceptoval požiadavku Martina Fronca, bolo by to takmer 50 miliárd. (sr)