"Dnes toto riziko nepodstupujeme. Radšej s menšou podporou stranícky výber. A tí, ktorí so stranou išli roky, cítia a majú uzatvorený okruh zodpovednosti vo svojom prostredí," povedal Mečiar. Kritériom pri tvorbe kandidátky budú aj volebné výsledky z roku 2002. "Napríklad Trenčín bude mať 27 kandidátov, Žilina 26, ale Bratislava 13, pretože nedávala volebný výsledok."
Mečiar hovorí, že "banka kandidátov je takmer uzatvorená" a do hry ešte vstupujú ľudia z profesijných klubov HZDS. Dnes vraj nedokáže odhadnúť, aká veľká bude obmena poslaneckého klubu. Na jednej strane je podľa neho súčasný klub poznačený vnútornými rozpormi, na druhej je v istom napätí so straníckymi štruktúrami. "Hovoria - žiadame väčšiu výkonnosť, žiadame viac radikálnych postojov, žiadame väčšie aktivity," vysvetlil.
HZDS malo po voľbách najsilnejší klub v Národnej rade, ktorý tvorilo 36 poslancov. Dnes má 23 členov a delí sa o druhé miesto s SDKÚ. "V predvolebnom čase ešte nemáme taký röntgen, ktorý by zröntgenoval svedomie," poznamenal Mečiar. Odchody poslancov mali podľa neho príčiny vo vonkajšom tlaku, hrozbe represií a nenaplnených ambíciách niektorých jedincov. "Čo sa týka represie, proti všetkým sa zastavila. Hneď ako odišli z HZDS, boli demokrati, nevinní a čistí."
Za najlepší nástroj proti fluktuácii poslancov považuje zmenu volebného zákona a vznik 150 jednomandátových obvodov. (tasr)