Denník SME sa pokúsil zistiť, na základe akých konkrétnych čísiel prišla SDKÚ k tvrdeniam, ktoré ekonómovia spochybňujú. "Na otázky o obsahu publikácie, na ktoré sa pýtate, dáva odpoveď samotná publikácia," odpísal hovorca strany Martin Maťko.
"...Ako je to možné? Žiadna záhada. Treba si uvedomiť, že hoci rastieme pomerne rýchlo, ostatní predsa takisto nestoja. Mzdy aj životná úroveň idú v krajinách EÚ hore niekde pomalšie, niekde rýchlejšie. Takže sa musíme dohodnúť, o akom cieli hovoríme. O 5 rokov sa môžeme mať tak, ako sa majú dnes naši bohatší českí susedia. Oni sa však už vtedy ak všetko dobre pôjde, budú mať takisto lepšie, ako sa majú dnes," píše Maťko.
Odpoveď hovorcu SDKÚ, na otázku, ako prišli k výpočtu, že o desať rokov môžeme mať platy ako v únii, pokračuje: "Ak hovoríme o tom, kedy ich dobehneme, hovoríme o dobiehaní pohyblivého cieľa. Podstatné je, že vôbec máme šancu dohoniť vyspelé štáty Európy, pretože sa rozvíjame rýchlejšie."
Maťko dodal, že strana je rada, že publikácia zaujala.
"Budeme radi, keď upriamite vašu pozornosť na ostatné podstatné témy, ktorým sa venuje."
Strana dôrazne odmieta, že "téma platov a prísľubov časových horizontov, navyše v nerealistickom garde, je akousi politickou agendou SDKÚ".
V publikácii Rozumieme reformám? veta, že pri udržaní reforiem by sme o desať rokov mohli mať priemerné platy ako v únii, zostala rovnako ako nasledujúca, že možno majú pravdu tí, ktorí tvrdia, že priemer únie dobehneme o 20 - 25 rokov.