Hospic milosrdných sestier bude mať 20 lôžok. FOTO - AUTOR |
TRENČÍN - V Trenčíne v septembri otvoria tretí hospic na Slovensku.
Hospic milosrdných sestier bude mať 20 lôžok, občianske združenie Refugium ho vybudovalo v areáli spoločnosti Trens v okrajovej časti mesta Pred poľom. Ďalších 20 miest bude vyhradených na dočasné umiestnenie chorých ľudí, ktorých tu rodiny môžu z rôznych dôvodov na čas ubytovať.
Náklady na hospic predstavujú asi 37 miliónov korún, 17 miliónov občianskemu združeniu Refugium, ktoré sa hospic v Trenčíne snažilo vybudovať šesť rokov, stále chýba. Spoliehajú sa najmä na príspevky ľudí, časť financií im poskytlo ministerstvo zdravotníctva a mesto Trenčín.
O pacientov sa bude v trenčianskom hospici starať asi 20 rádových sestier, k dispozícii budú mať aj kňaza a psychológa. Starostlivosť o pacientov bude v hospici financovaná viaczdrojovo. Časť nákladov budú znášať aj pacienti, náklady na jedného pacienta predstavujú asi 18-tisíc korún mesačne.
Podľa prezidenta asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti na Slovensku Vladimíra Chlebanu sa Slovensko medzinárodnými dohodami zaviazlo vybudovať 565 hospicových miest. "Realita je žiaľ taká, že zatiaľ fungujú len dva. V Bardejovskej Novej Vsi a Ľubici pri Kežmarku," hovorí. Otvorenie ďalších hospicov sa však podľa neho plánuje v Nitre, Banskej Bystrici, Palárikove a v obci Pruské. Hospic v Trenčíne sa podľa Chlebanu takisto budoval s veľkými probléma-
mi.
"Za šesť rokov sme urobili šestnásť vážnych pokusov, vyšiel nám až sedemnásty," hovorí. Ľudia podľa neho s budovaním hospicov síce súhlasia, väčšinou sú však proti, aby vznikali v blízkosti ich obydlí. Chlebana si myslí, že názor, že do hospicov chodia ľudia iba umierať, nie je správny. "Zmysel hospicov je skôr v tom, aby tu nevyliečiteľne chorí ľudia mohli život naplno dožiť," tvrdí.
Na webovej stránke Ligy proti rakovine sa píše, že v oblastiach, kde vznikli hospice, "prieskumy preukázali výrazné zlepšenie starostlivosti o umierajúcich". Cieľom hospicov je prostredníctvom vhodnej opatery a citlivého prístupu spríjemniť nevyliečiteľne chorým posledné dni a duchovne ich pripraviť na smrť. Pre umierajúcich ľudí je dôležitejšia starostlivosť ako liečba.
Väčšina hospicových zariadení necháva na svojich pacientov, aby si sami určili dávku liekov, lebo v ich prípade sa lekári už neobávajú vzniku závislosti. Snahou je znížiť utrpenie spojené s bolesťou a zabezpečiť úľavu od nepríjemných symptómov.