V Poľsku vyšetrujú Unipetrol

VARŠAVA - Český podnikateľ slovenského pôvodu Andrej Babiš zrejme spravil s poľským chemickým koncernom PKN Orlen rozprávkový biznis, na ktorom zarobil stovky miliónov korún. Transakcia súvisela s privatizáciou českej petrochemickej firmy Unipetrol a ...

VARŠAVA - Český podnikateľ slovenského pôvodu Andrej Babiš zrejme spravil s poľským chemickým koncernom PKN Orlen rozprávkový biznis, na ktorom zarobil stovky miliónov korún. Transakcia súvisela s privatizáciou českej petrochemickej firmy Unipetrol a teraz ju vyšetruje poľská prokuratúra. O prípade včera písal poľský denník Rzeczpospolita.

Babišova spoločnosť Agrofert, ktorá okrem iného vlastní i slovenské Duslo a Istrochem, síce v roku 2002 vyhrala privatizáciu Unipetrolu, prevod sa však neuskutočnil, lebo nezaplatila 361 miliónov eur, ktoré ponúkala. V opakovanej privatizácii si vlani česká vláda vybrala práve poľský PKN Orlen.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa poľského denníka musel PKN výmenou za súhlas s prevzatím Unipetrolu predať pod cenu rentabilnú časť tohto podniku. Z dokumentov podľa denníka Rzeczpospolita vyplýva, že na transakcii zarobil Babiš, ktorý je spojený s politikmi českej vládnej strany. PKN však popiera, že by nejakú zmluvu s Agrofertom uzatvoril. Poľský koncern mu podľa denníka sľúbil predať za "bagatel" neobyčajne výnosnú chemickú časť Unipetrolu. Z dokumentov, ku ktorým sa denník dostal, vyplýva, že cena bola znížená o asi 800 miliónov zlotých.

Poľská prokuratúra už vyšetruje investíciu PKN Orlen do Unipetrolu i tajné dohody, ktoré poľský koncern uzavrel pre expanziu do Česka.

Babiš je podľa denníka Rzeczpospolita známy tradičnými stykmi s politikmi českej ľavice - bol sponzorom umeleckej agentúry usporiadajúcej predvolebné mítingy ČSSD a je aj blízkym známym šéfa strany Stanislava Grossa. O poctivosti súťaže ubezpečoval minister priemyslu Milan Urban.

SkryťVypnúť reklamu

"Prvý raz počujem, že tu bola nejaká dohoda," citovali noviny Urbana. Bývalý šéf Orlenu Wróbel (viedol koncern v rokoch 2002 - 2004) považuje dohodu s Agrofertom za výhodnú. Tvrdí, že Orlen získal miestneho partnera, ktorý poznal trh. Agrofert vraj pomohol Poliakom aj s reštrukturalizáciou Unipetrolu. Podľa Wróbela vďaka tomu klesli náklady na prevzatie.

Hovorca Orlenu o dohode nechcel hovoriť. "Poskytnutie týchto informácií akejkoľvek tretej osobe, by spoločnosť vystavilo značným dôsledkom," napísal David Piekarz. Český Agrofert domnienku poľskej tlače poprel. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 608
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 352
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 176
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 373
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 828
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 895
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 348
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu