Za zvýšenie miezd štrajkovalo zhruba stotisíc zamestnancov zlatých baní v Juhoafrickej republike. Ide o prvú celoštátnu protestnú akciu v tomto odvetví za posledných 18 rokov. FOTO - REUTERS |
JOHANNESBURG - Zhruba stotisíc zamestnancov zlatých baní v Juhoafrickej republike včera štrajkovalo za zvýšenie miezd. Prvá celoštátna protestná akcia v tomto odvetví za posledných 18 rokov narušila ťažbu v krajine, ktorá je najväčším producentom zlata na svete.
"Štrajk je stopercentne celoštátny. Všetci naši ľudia, zhruba 100-tisíc, štrajkujú," povedal agentúre Reuters generálny tajomník Národného zväzu banských zamestnancov. "Zdá sa, že všetky zlaté bane sa zastavili," vyhlásil hlavný vyjednávač Banskej komory Frans Barker.
Štrajk podľa Barkera narušil bane ťažobných spoločností AngloGold, Gold Fields, Harmony Gold a South Deep. Banská komora, ktorá v zastúpení producentov zlata rokuje s odborármi o mzdách, odhaduje, že štrajk spôsobí v ťažbe zlata výpadok približne 40-tisíc uncí denne. Ťažobné firmy tak prídu denne zhruba o 20 miliónov dolárov na tržbách. Na cenu zlata pri dnešnom obchodovaní v Londýne zatiaľ nemal štrajk výraznejší vplyv.
Štrajk zvolali dva odborové zväzy potom, čo zamietli návrh Banskej komory na zvýšenie miezd o 4,5 až 5,0 percent a bonusové platby. Odbory žiadajú navyše desať až 12 percent.
Bankrot mzdových rokovaní v JAR má širšiu sociálnu súvislosť. V krajine sú po viac ako desiatich rokoch od konca apartheidu obrovské rozdiely medzi príjmami bohatých a chudobných, ktorí sú väčšinou tmavej pleti. Prácu v JAR na protest v posledných týždňoch zastavili aj zamestnanci aerolínií či supermarketov.
Juhoafrická republika je najväčším producentom zlata na svete. Na svetovej produkcii zlata sa JAR podieľa zhruba 15 percentami a všetky ťažobné odvetvia spolu tvoria približne osem percent hrubého domáceho produktu Juhoafrickej republiky.
(reuters, čtk)