S futbalovou korupciou mali problém aj v Nemecku. Nemeckí policajti zadržiavajú neidentifikovanú osobu v berlínskom Café King 28. januára 2005. V piatok večer zatkli v Berlíne štyroch ľudí v súvislosti s korupčným škandálom týkajúcim sa ovplyvňovania výsledkov. Rozhodca Robert Hoyzer sa v tejto kaviarni údajne stretával s členmi chorvátskej "stávkovej mafie" a dostával od nich peniaze za ovplyvňovanie výsledkov.
Po Česku a Nemecku, kde sa prevalili aféry z manipulovania výsledkov a podplácania rozhodcov, začína sa odhaľovať podobná kauza v Poľsku. Prvým prichyteným bol rozhodca Antoni Fijarczyk. Podobne ako v Česku ho zadržala polícia prostredníctvom agenta provokatéra, ktorým bol prezident GKS Katovice Dziurowicz.
Denník Gazeta Wyborcza s Dziurowiczom priniesol rozhovor, z ktorého vyberáme časť týkajúcu sa Slovenska. Obvinil v nej nášho rozhodcu zo zobratia úplatku pred stretnutím GKS Katovice - Amica Wronki 22. mája 2004.
Obvinenie v rozhovore
Novinár: V roku 2004 ste sa predsa zachránili. Koľko zápasov ste kúpili?
Piotr Dziurowicz: Dva.
N: Nie je to veľa.
PD: Stačilo na záchranu. Po dvoch týždňoch som zavolal ešte raz a F. (Antoni Fijarczyk) povedal, že "niečo sa dá urobiť". Dohodli sme sa, že pred každým kolom budeme v kontakte, aby sme sa pokúsili zariadiť každý zápas. Podarilo sa už na prvýkrát - u nás s Amicou. F. išiel vtedy na Slovensko a k nám prišiel rozhodca (Ľubomír Udvardy z Bratislavy, pozn. red). Cez niekoho na Slovensku F. zariadil jeho telefón. Keď sme mu zavolali pred zápasom, vedel už, o čo ide. Dohodli sme sa v jednej reštaurácii v Katoviciach, náš zamestnanec dal Slovákovi 25-tisíc (zlotých - 1 zlotý = 9,50 Sk - pozn. red.). Po zápase sme sa vyúčtovali, lebo sme mu dali za výhru a zápas sa skončil remízou 0:0 a musel nám časť vrátiť.
N: Koľko?
PD: Desaťtisíc.
Udvardy: Dziurowicz? Nepoznám
Ľubomír Udvardy už nie je rozhodcom, ale delegátom. Otázkou o kauze a rozhovore bol sprvoti zaskočený, ale hneď povedal: "Je to zavádzajúce obvinenie. Nebudem sa k tomu vyjadrovať." Takže ste nič nezobrali? "Určite nie!" Poznáte Piotra Dziurowicza? "Nepoznám, nikdy som sa s takým človekom nestretol."
Udvardy vyslovil obavy, že keď sa spomenie jeho meno, už sa s ním povezie v negatívnom ponímaní, aj v prípade, že sa dokáže jeho nevina. My sme odpovedali, že reagujeme iba na vážny rozhovor vo futbale v Poľsku významného človeka, nič viac. A dali sme mu priestor na vyjadrenie.
Verme, že Udvardy je v tom nevinne. Napokon, aj Eduard Cichý bol v Česku obvinený a potom viny zbavený so všetkými dôsledkami.
Predseda Komisie rozhodcov Dušan Krchnák nám povedal: "Prvý raz niečo také počujem od vás. Z poľskej strany sme nič oficiálne nedostali. Novinárske články a rozhovory nemôžeme brať ako obvinenie."
Laurinec: Z novín nie
Prezident futbalového zväzu František Laurinec takisto tvrdí, že článok vnovinách, a ešte k tomu inej krajiny, nemôže byť pre náš zväz podkladom na to, aby podnikol nejaké kroky. Musí prísť oficiálny dokument z Poľska, aby sa mohlo niečo konať.
Náš zväz mal istý čas dohodnutú výmenu s českými aj s poľskými rozhodcami. Podľa našich informácií aj echo o tom, že sa v Poľsku niečo nečestné deje - Fijarczyk je jedným z rozhodcov, ktorý u nás pískal ligu - viedli k tomu, že výmena sa prerušila.
Laurinec nabáda na opatrnosť. Ešte v čase českej kauzy pre TASR povedal, že "korupcia má u nás červenú, ale pohon na čarodejnice nebude".
"Či si ja myslím, že korupcia v slovenskom futbale existuje, nie je podstatné. To si môže myslieť každý. Na EURO 2004 v Portugalsku som sedel medzi Platinim, Johanssonom a inými funkcionármi pri zápase Švédsko - Dánsko (2:2). Aj medzi nimi kolovali podozrievavé otázky, že sa dohodli a podobne. To vždy v športe bolo aj bude. Ide o to, aby sme z futbalu dostali najväčších lumpov, ktorí škodia všetkým, všetkému a najmä futbalu," skonštatoval F. Laurinec, ktorý vyhlásil boj korupcii a machinácii zápasov. "Od svojho príchodu do funkcie prezidenta tvrdím, že nie je možné, aby som sa zastal niekoho, kto sa dopustil korupčného priestupku," reagoval.
To, čo sa stalo Cichému, je výkričník. Bol obvinený a vyšetrovaný. Bez toho, že by mu polícia niečo dokázala, vedenie zväzu mu zastavilo domácu i medzinárodnú činnosť. Disciplinárna komisia ho potrestala spolu s jedným českým rozhodcom, obaja sa odvolali. Odvolacia a revízna komisia, ktorej rozhodnutie je definitívne nemenné, ich zbavila viny v celej šírke. Sú čistí, bez trestu, a predsa si vytrpeli.
Bude mať podobnú dohru aj poľský prípad, ktorý zasiahol Slovensko?