Za prvý polrok sa tak rozhodlo zhruba 180 zamestnávateľov, o zamestnanie prišlo bezmála 10-tisíc ľudí. Ak má firma na odchodné, hromadnému prepúšťaniu v podstate nik nemôže zabrániť.
Duslo Šaľa napríklad k 30. júnu prepustilo 38 zamestnancov chemického učilišťa. Budovu, takmer 200 žiakov, riaditeľa a obslužný personál prevzala nitrianska župa. V septembri zamestná 21 majstrov odborného výcviku a učiteľov. Všetkých zamestnať nemôže, lebo podľa vedúcej odboru školstva Psotovej škola mala nadstav.
Duslo prevzala česká skupina Agrofert a chce sa s prezamestnanosťou vyrovnať. Podnik je najväčším zamestnávateľom v regióne, v marci tam pracovalo 2 450 ľudí. Generálny riaditeľ Roman Karlubík sa k tomu nechce vyjadrovať.
Hromadné prepúšťanie nahlásila aj spoločnosť Helikom zo Šale, ktorá robila čistiace a upratovanie práce v Dusle od roku 1991. Chemická fabrika jej vypovedala zmluvu, a tak sa zbavila 47 zamestnancov. Časť z nich zamestná konkurencia, ktorá vyhrala konkurz na upratovanie v Dusle.
Zamestnávateľ síce svoje rozhodnutie musí "predrokovať" so zástupcami zamestnancov, no zmeniť svoje rozhodnutie na ich naliehanie nemusí.
Štát firmám nedohovára zo zásady. Sociálny úrad "nemôže nijakým spôsobom vstupovať firme do riadenia - do jej ekonomiky, personalistiky, skrátka jej chodu," pripomína riaditeľ úradu v Dolnom Kubíne Peter Florek. Ak je hromadné prepúšťanie neodvrátiteľné, dá sa len zmierniť jeho dosah.
Ak problémy firma signalizuje včas, možno pre ľudí pripraviť nejakú rekvalifikáciu, hovorí Florek. Spomína, že keď spoločnosť OFZ Istebné ohlásila, že v druhom polroku prepustí 257 zamestnancov, pracovníci úradu s jej manažmentom "konzultovali štruktúru prepúšťaných". Teda napríklad to, aby radšej prepustili "tohto, ako tamtoho", lebo kým prvému s jeho kvalifikáciou úrad mal čo ponúknuť, druhému nie.
Hromadne prepustení sú niekedy aj zdravotne postihnutí, naposledy 37 invalidných zamestnancov Tatravagónky Poprad. Hoci na ich zamestnávanie štát prispieva, sociálny úrad podľa riaditeľky úradu v Poprade Boženy Figlárovej nemá "dostatočne silné nástroje", aby prepúšťaniu zabránil. "Ak zamestnávateľ dostatočne preukáže splnenie zákonom uložených povinností, úradu neostáva iné, ako mu udeliť súhlas s ukončením pracovného pomeru."
Ľuďom sa úrady snažia pomôcť aspoň tak, že ich informujú, ako v prípade straty zamestnania postupovať. "Nakoniec, ľudia, ktorých sa prepúšťanie v regióne dotkne, sú naši susedia, priatelia, rodina, známi. Stretávame ich v obchodoch, kostoloch, kinách, na ulici," hovorí Florek.
Istou útechou pre nich môže byť to, že ak zamestnávateľ poruší svoje povinnosti, majú hromadne prepúšťaní nárok na náhradu mzdy, najmenej vo výške 2-násobku svojho priemerného zárobku, pripomína právnik Konfederácie odborových zväzov Peter Ondruška.
Autor: bej