"Niet pochýb, že sa menia pravidlá hry," povedal Blair, ktorý chce extrémistom po teroristických útokoch zakázať vstup do Británie. Londýn, ktorý dostal pre tolerantný prístup k radikálnym islamským duchovným prezývku "Londonistan", zásadne mení prístup.
Odsun hrozí každému, kto sa ocitne na chystanom zozname kníhkupectiev, internetových stránok či organizácií, ktoré písomne alebo slovne oslavujú alebo ospravedlňujú teroristické činy. Británia teraz rokuje s desiatimi štátmi, okrem iných s Jordánskom, Alžírskom a Libanonom o dohodách o repatriácii.
Vznikne tiež zoznam náboženských lídrov, ktorým nebude umožnené navštíviť Veľkú Britániu. Na zoznam zakázaných organizácií by mali pribudnúť dve radikálne skupiny, ktoré pôsobili doteraz legálne. Hizb ut-Tahrír a Muhadžirún. Tento zákaz označila Moslimská rada vo Veľkej Británii za kontraproduktívny a samotné organizácie tvrdia, že sú nenásilné a budú ďalej pokračovať v činnosti.
Blair uviedol, že plánuje úpravu zákona o ľudských právach s cieľom urýchliť procedúru vypovedania tých, čo podnecujú k terorizmu. Úprava však bude v súlade s príslušnými európskymi konvenciami a Británia bude od tretích krajín vyžadovať záruky, že odsunuté osoby tam nebudú mučiť.
Blair uviedol, že opatrenia majú podporu moslimskej komunity vo Veľkej Británii. "Moslimská komunita, a na tom trvám, bola a je naším partnerom v tomto úsilí," vysvetlil Blair.
Dvaja ďalší ľudia boli v Londýne zatknutí v súvislosti s neúspešnými atentátmi z 21. júla, ukázalo sa včera. Jedného muža zatkli vo štvrti Finchley, kde je jedna z najznámejších mešít, v utorok. Nasledujúci deň zadržal Scotland Yard v hlavnom meste aj ženu. (mch, čtk, reuters)