Polícia vyšetruje viaceré požiare, ktoré v TANAP-e vznikli po novembrovej veternej kalamite. Zistila, že požiar v katastri Novej Lesnej založili neplnoleté deti, ktoré nie je možné stíhať. Zastaviť trestné stíhanie navrhla aj v prípade požiaru, ktorý vypukol v máji v katastri Tatranskej Polianky. Požiar vznikol na rúbanisku pri zakladaní ohňa a rozšíril sa aj na blízky neobývaný dom. "Doteraz vyšetrovanie viedlo k tomu, že sa ho nepodarí objasniť," povedal hovorca popradskej polície Ľubomír Mlynarič. Ak by sa objavili nové dôkazy, stíhanie možno obnoviť.
Štatistiky hovoria, že v posledných šiestich rokoch v Tatrách takmer nehorelo - až do novembrovej kalamity. Odvtedy horelo 15-krát. Za požiare sú zodpovední ľudia, vznikli najmä pri zakladaní ohňa, horela predovšetkým haluzina na vyťažených plochách, tri požiare vznikli po spaľovaní odpadu po ťažbe.
Polovicu požiarov po kalamite polícia vôbec nevyšetruje, z 19 požiarov na území TANAP-u od roku 1999 do začiatku tohto roka podľa Mlynariča nevyšetrovala ani jeden.
Hovorca policajného prezídia Martin Koch hovorí, že dnes polícia príjme hlásenie o každom požiari a zaoberá sa ním, ak vznikol úmyselne, teda ak niekto chcel požiarom inému škodiť. Ďalším dôvodom na vyšetrovanie je, ak vznikli "škody veľkého rozsahu", teda aspoň dva milióny, vysvetlil Peter Kindrát, šéf odboru skráteného vyšetrovania popradskej polície.
"Ak nie je jasný úmysel, je to v rukách hasičov," povedal Koch. Založenie požiaru môžu posúdiť ako priestupok a dať pokutu od tisíc do 4-tisíc korún, najskôr by však museli poznať vinníka. Adrian Takáč od popradských hasičov povedal, že pri lesných požiaroch ide o "hľadanie ihly v kope sena", páchateľ väčšinou zostáva neznámy. (haj)