Upútavka je na publikáciu strany Rozumieme reformám? Priamo v texte publikácie, na strane 14, sa už o "starých" štátoch únie nehovorí, a spomínajú sa tam "priemerné platy" v únii. V texte sa spomína tiež to, že pravdu majú možno aj tí, čo hovoria, že Slovensko môže dobehnúť priemerné platy v únii až o 20 - 25 rokov.
Mikuláš Dzurinda pred voľbami 1998, ešte ako šéf SDK, sľuboval v prípade úspechu strany dvojnásobné platy, pred voľbami 2002
SDKÚ hovorila, že sľub sa podarilo v koalícii splniť asi na 40 percent.
O najnovšom tvrdení SDKÚ, hoci je formulované opatrnejšie, bankoví analytici hovoria, že je odvážne a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou nesplniteľné. Politológovia a sociológovia varujú, že téma platov môže SDKÚ poškodiť.
Priemerný plat na Slovensku za desať rokov bude podľa analytikov okolo 30-tisíc korún. Priemerný plat všetkých, teda starých aj nových štátov únie, ale len v priemysle a službách, bol pred dvoma rokmi v prepočte 85-tisíc korún. Na Slovensku to vtedy bolo niečo nad 14-tisíc korún, čo sa zhruba rovnalo priemernému platu v celom hospodárstve.
"Zďaleka sa nedostaneme ani na úroveň 85-tisíc korún a vôbec nie na priemer starých štátov únie, ktorý je ešte vyšší," hovorí Robert Prega, analytik Tatra Banky. Podľa neho je tvrdenie, že budeme mať asi o 10 rokov platy ako staré štáty únie nereálne.
Mária Fehérová, analytička Slovenskej sporiteľne, hovorí, že ak by priemerná mzda na Slovensku rástla desať rokov o 6,3 percenta, tak by v roku 2015 bola asi 30 900 korún. "Nie je vôbec reálne, aby sme sa dostali na hranicu 85-tisíc korún," povedala. Tvrdenie, že o 10 rokov budeme mať platy ako v starých štátoch únie, považuje za "odvážne".
Podľa politológov sa SDKÚ púšťa na tenký ľad, ktorý sa raz už pod ťarchou nesplneného sľubu o dvojnásobných platoch pod predsedom strany Mikulášom Dzurindom takmer prelomil.