Kým Srbi, ktorí utiekli z Chorvátska počas vojny, v Belehrade smútili za príbuznými, chorvátski vojaci na oslavách konca vojny v Knine zápasili s vetrom. FOTO - SITA/AP |
Polovica z takmer tristotisíc Srbov, ktorí počas vojny utiekli z Chorvátska do Srbska a Bosny, sa nevrátila.
Vojnové zločiny spáchané na Srboch v Chorvátsku sú jedným z mnohých nevyrovnaných účtov s nedávnou minulosťou na Balkáne. Bolo to zjavné aj pri výročí operácie Búrka: Chorváti oslavovali, Srbi sa hnevali a smútili.
Dnes je Chorvátsko úspešnou a turisticky najvyhľadávanejšou balkánskou krajinou. Na ceste do Európskej únie jej stojí už len dolapenie generála Gotovinu, ktorého Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu obvinil z vojnových zločinov. Doma je však Gotovina pre mnohých stále hrdinom.
Včerajšie oslavy konca vojny sa symbolicky uskutočnili v bývalom hlavnom meste Krajiny, v Knine. Nechýbal ani premiér Ivo Sanader. Médiá si všimli, že v jeho rodnej dedine Dugobabe vojnoví veteráni vyvesili obrovský 5-metrový plagát s portrétom generála Gotovinu. A podľa Jutarnjeho Listu práve na pozemku jedného z premiérových príbuzných.
Tento rok sa generál objavil aj ako komiksová postavička. Chorvátsky výtvarník Stiv Cinik pripravil na okrúhle výročie komiksový príbeh o chorvátskej vojne za nezávislosť. Hlavnú rolu nehrá nikto iný ako Angota - nápadne podobný Ante Gotovinovi.
Na oslavách v Knine spôsobil rozruch chorvátsky prezident Stipe Mesič, keď vyzval občanov, aby sa priznali k zločinom, ktoré boli spáchané počas operácie Búrka. "Musíme uznať, že niektorí nepoužívali zbrane len vo vojne. Títo jednotlivci porušili zvyklosti vojny a zákony ľudskosti. Zaslúžia si za to odsúdenie," vyhlásil Mesič, za čo si vyslúžil piskot časti davu.
V čase, keď Chorváti oslavujú koniec vojny, Srbi, ktorí počas nej ušli z krajiny, v Belehrade smútili. Na predmestí srbskej metropoly sa zišli so sviečkami a fotografiami príbuzných z Krajiny, ktorí neprežili alebo sa nenašli.
"Sedela som na nákladnom aute plnom ľudí a počula, ako bojové lietadlo nad nami spustilo streľbu," spomína Sava Stijeljová. "Ľudia začali panikáriť a utekať. Bola som jednou z posledných, čo zišli z auta, keď som zbadala synove telo bez hlavy a za ním i manžela, tiež mŕtveho," citovala ju BBC. Odškodnenia ani ospravedlnenia od Záhrebu sa Sava spolu s ostatnými utečencami nedočkala. Pred chorvátskym veľvyslanectvom v Belehrade sa zišli na tichý protest. Neprijal ich však nikto.
Pokiaľ ide o vlastné obete, balkánski lídri neváhajú s ostrými vyhláseniami. Srbský premiér Vojislav Koštunica označil operáciu Búrka za najväčší príklad etnického čistenia od druhej svetovej vojny. Záhreb sa bráni, že bolo odpoveďou na Miloševičovu agresiu. Zároveň odkázal, že Srbi robili ešte horšie veci, a pripomínajú Belehradu genocídu v Srebrenici.
MIREK TÓDA