V tomto období zberáme všetky druhy plodovej zeleniny, letné druhy a odrody hlúbovín, fazuľu, šaláty, koreňovú zeleninu na priamu spotrebu, melóny, dyne a lahôdkovú kukuricu. Veľkú pozornosť treba venovať cibuli, ktorú zberáme podľa stavu porastu, nie podľa kalendára. Najvhodnejšie obdobie je, keď poľahne tretina až polovica žltnúcej vňate.
Zvýšenú pozornosť venujeme aj zberu cesnaku. Niekoľko dní ho necháme rozložený na hriadkach a po usušení a dočistení uskladníme (v plochých debničkách alebo zapletený do vrkočov) v suchom vzdušnom prostredí, kde v zime neklesne teplota pod -2 stupne. Podľa lunárneho kalendára (sú najvhodnejšími dňami pre zber zeleniny 16., 17., 22., 23., 24., 27. a 28. august.
V ovocnej časti záhradky zberáme najmä letné odrody broskýň, jabĺk a hrušiek. Čerešne, višne, slivky a marhule po zbere úrody presvetlíme udržiavacím rezom. Po 15. auguste urobíme dôsledný rez broskýň. Vhodný čas je na očkovanie ovocných stromov, vrúbľovanie egrešov a ríbezlí. Preštepovať môžeme aj ovocné dreviny nevyhovujúcich odrôd. Odstraňujeme choré konáre ríbezlí, egrešov a malín a choré letorasty jabloní. Spod stromov zbierame zhnité a červivé ovocie a zo stromov odstraňujeme mumifikované plody.
Môžeme začať aj s prípravou pôdy na jesenné vysádzanie ovocných drevín. Vysádzať môžeme sadenice jahôd (podľa LK najlepšie 5. až 7. augusta).
Vo vinohrade pokračujeme vo vylamovaní zálistkov a v druhej polovici mesiaca odstraňujeme dlhé prebytočné vŕšky viniča.
Do polovice augusta vysievame priamo na hriadky alebo záhony semená pekinskej a čínskej kapusty. Počas celého mesiaca možno vysievať semená kelu ozimného, špenátu, šalátu zimného, reďkvi čiernej, cibule ozimnej, valeriánky, žeruchy a hadomoru. Vysádzať možno priesady šalátu jesenného, karfiolu, kalerábu, kelu a kapusty na neskorý jesenný zber. Pri priaznivých klimatických a pôdnych pomeroch sú podľa lunárneho kalendáru najvhodnejšie na tieto práce 2. až 4., 12. až 13. a 20. až 24. august.
Koncom augusta skracujeme vrcholovú časť rajčiakov, čím podporíme dozrievanie plodov. Odstraňujeme choré listy a vylamujeme výhonky v pazuchách listov. Stálu pozornosť venujeme zelenine určenej na jesenný zber. Pôdu udržujeme čistú bez burín, pravidelne zavlažujeme (najlepšie s prihnojením) a ochraňujeme pred chorobami aj škodcami.
Na voľnej pôde vysievame rastliny na zelené hnojenie, najlepšie do polovice augusta
(podľa lunárneho kalendára 2. až 4. augusta). Zvyšky rastlín po zbere plodov dáme do kompostu, ktorý zároveň ošetríme.