Plody zberáme postupne, ale pravidelne. FOTO - (IT) |
Koncom apríla a v máji vysádzame zdravé, silné priesady, o ktoré sa musíme starať počas celej vegetácie. Kolíkovým rajčiakom treba v prvom rade zabezpečiť vhodnú oporu. Okrem kolíkov používame na tento účel aj pestovateľské siete, konštrukcie a drôtenky, ktoré umiestňujeme k rastlinám čo najskôr po výsadbe. Kolíky môžeme zatĺcť na pozemok už pred vysadením priesad (dostatočne hlboko). Vtedy priesadu aj s koreňovým balom vysadíme na južnú stranu kolíkov, do jamiek vyhĺbených lopatkou alebo motykou. Po zakorenení rastlín nahrnieme pri kolíkoch zeminu do výšky 15 centimetrov.
Vhodný je i pyramídový spôsob vyväzovania rastlín, keď kolík zapichneme k trom až štyrom výpestkom, ktoré navrchu zviažeme. Kolík nie je potrebné hlboko zatĺkať do pôdy, pretože rastliny sa navzájom držia. Rastliny pravidelne priväzujeme ku kolíkom či k iným konštrukciám v 10- až 14-dňových intervaloch, od konca júla - podľa intenzity rastu - v dlhších intervaloch.
Aspoň každých 10 dní vyštipujeme bočné výhonky, ktoré odoberajú živiny potrebné na vývin plodov. Na rastline nechávame len 1 až 2 výhonky. Pri pestovaní na dva výhonky necháme pri prvom vyštipovaní najsilnejší výhonok, ktorý vyrastá vždy v pazuche listu pod prvým súkvetím. Z tohto zálistku vypestujeme druhý výhonok. Vyštipovať musíme pravidelne. Koncom augusta až začiatkom septembra odrežeme vrchol rastliny, aby sme prerušili ďalšie kvitnutie a urýchlili dozrievanie nasadených plodov.
Významným opatrením je pravidelné odburiňovanie porastu pletím a kyprením pôdy. Prvý raz kypríme 10 až 14 dní po výsadbe. Ďalšie okopávky robíme na základe druhu a stavu pôdy, približne v 14-dňových intervaloch. Treba zdôrazniť, že ničením burín okopávkou zároveň prevzdušňujeme pôdu.
Dôležitá je aj pravidelná závlaha, najmä v suchom období, pretože rajčiaky sú náročné na vodu. Nedostatok vlahy zastavuje ich rast, spôsobuje zhadzovanie kvetných pukov a prvých plôdikov. Vyvoláva tiež niektoré fyziologické choroby (čierna škvrnitosť, pukanie plodov). Najlepšia závlaha je podmokom alebo do medziriadkových rýh, keď rastlinám nenavlhčujeme listy, čo je súčasne prevencia proti viacerým hubovým chorobám. Úspešne sa využíva aj kvapková závlaha. Rosenie a zavlažovanie na list robíme zavčas ráno, aby listy skôr uschli. Množstvo závlahovej dávky vplýva aj na výšku úrody. Rajčiaky za deň spotrebujú asi 5 milimetrov vody.
Počas vegetácie ich prihnojujeme tri razy: prvý raz - asi 14 dní po výsadbe, keď sa už ujali, druhý raz po kvitnutí a tretí raz pri tvorbe plodov. Aplikujeme nielen liadkovú formu hnojív, ale aj kombinované s draslíkom. Použitie listového hnojiva nahradí jednu dávku prihnojovania s liadkom. Posledný raz rajčiaky prihnojíme začiatkom júla.
Kolíkové rajčiaky zberáme postupne, ale pravidelne. Nenechávame ich prezrieť na rastline. Zber je oproti nízkym odrodám častejší. Neskoro na jeseň pozberáme všetky plody, ktoré roztriedime. Zelené plody môžeme konzervovať v sladkokyslom náleve.
Autor: JULIANA KRÁLOVÁ