V tomto období rozmnožujeme pelargónie. FOTO - AUTOR |
ak sme pri výsadbe použili hnojivo s dlhodobým účinkom. Z trvaliek odstraňujeme odkvitnuté kvety, aby sa vyvinuli ďalšie. V tomto období množíme skalničky a pokračujeme v ošetrovaní ruží proti čiernej škvrnitosti a škodcom.
r r r
Je čas výsadby kosatcov. Hrubé podzemky sadíme len do takej hĺbky, aby hornou časťou vyčnievali nad povrch pôdy. Kosatce vysadené v júli vytvoria do jesene veľa koreňov, takže prekonajú aj krutú zimu. Husté, slabo kvitnúce trsy rozdelíme. Starú strednú časť dáme do kompostu a na ďalšiu výsadbu použijeme len vonkajšie časti podzemkov. Dlhé korene a listy pritom rozdelíme na polovicu.
r r r
Zberáme skoré kultivary jabĺk a hrušiek. Môžu sa zberať ešte pred dosiahnutím plnej zrelosti bez toho, aby sa kvalita ovocia poškodila. Inak sa oberajú vtedy, keď majú hnedé jadrá.
r r r
V tomto období najlepšie zakorenia pelargónie, preto ich môžeme množiť. Takto prezimujú mladé rastlinky, ktoré budú skôr kvitnúť. Režeme odrezky asi s tromi listami. Jeden deň ich necháme ležať, aby rezné plochy zaschli. Potom ich nastrkáme do rašeliny a piesku v pomere 1 : 1, zalejeme a zakryjeme fóliou.
r r r
Koncom júla ošetrujeme vinič proti botrytíde, ktorej vývin podporuje najmä daždivé počasie, a proti obaľovačovi pásovému i mramorovému. (pav)