Dôchodcovia-brigádnici budú na tom horšie, dôchodcovia-zamestnanci lepšie ako doteraz. FOTO - ARCHÍV
BRATISLAVA - Dôchodcovia, ktorí si privyrábajú brigádami - prácou na dohodu, budú od septembra platiť zdravotné odvody, ak mesačne zarobia viac ako polovicu minimálnej mzdy. Tento rok je to 3250 korún, na budúci rok to bude 3400. Ak bude príjem dôchodcu nižší, zdravotné odvody za neho zaplatí štát.
Do septembra budú ešte dôchodcovia platiť odvody iba vtedy, ak zarábajú viac, ako je celá minimálna mzda 6500 korún.
Hranice zmenilo ministerstvo zdravotníctva v novele zákona o zdravotnom poistení. Zmena sa netýka iba dôchodcov, ale aj študentov alebo poberateľov rodičovského príspevku, ktorí si privyrábajú na rôznych brigádach či sezónnymi prácami. Podľa Štatistického úradu v roku 2004 u nás sezónne a príležitostne pracovalo okolo 116-tisíc ľudí, z toho 80 percent nemalo inú prácu.
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že pôvodné znenie novely počítalo s hranicou vo výške minimálnej mzdy. "Po rokovaniach s ministerstvom financií a ministerstvom práce sme hranicu znížili na polovicu," povedal jeho hovorca Karol Farkašovský. Podotkol, že ani vláda, ani poslanci pri schvaľovaní novely nemali pripomienky. "Výška príjmu dôchodcov, po ktorú zostávajú poistencami štátu, je otázna," hovorí. Pripomenul, že znížením hranice ušetrí štátny rozpočet.
Hovorca Martin Danko povedal, že ministerstvo práce neočakáva, že by novela zásadnejšie zmenila zamestnanosť dôchodcov. "Jej dopad preverí praktická skúsenosť."
Ministerstvo zdravotníctva upozornilo, že dôchodcom, ktorí sú zamestnancami alebo živnostníkmi, priniesla novela úľavy.
Ak mesačný príjem zamestnaných dôchodcov neprekročí polovicu minimálnej mzdy, odvody platiť nemusia. Do septembra odvádzali poistné bez ohľadu na výšku príjmu. Pôjde o dôchodcov, ktorí sú zamestnaní na čiastočné úväzky. Dnes ich nie je veľa, lebo zamestnávatelia sú radšej, keď pre nich dôchodcovia pracujú na dohodu.
Dôchodca živnostník alebo študent živnostník bude mať väčšie úľavy ako doteraz. Ministerstvo zdravotníctva vypočítalo, že v roku 2006 môže mať hrubý príjem takmer 10-tisíc mesačne a odvody ešte nemusí platiť. Ak ich platí, nemusí mesačne odvádzať zákonom stanovený najnižší preddavok na poistné 910 korún. Podľa ministerstva dôchodcovia budú oproti iným ekonomicky aktívnym občanom zvýhodnení.
Ekonóm Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka povedal, že zmeny v zdravotnom poistení sú zložité a ťažko sa v nich hľadajú znaky systémovosti. "Odhadujem, že negatívne dopady novely prevýšia nad jej pozitívami. Novela brigádujúcim dôchodcom vlastne ukrojí z ich príjmu."
Pomôcť môže tým dôchodcom, ktorí sú zároveň živnostníkmi alebo zamestnancami a majú príjem nižší ako 3250 korún, lebo poistné za nich zaplatí štát, otázka je, koľko je takých, čo túto výhodu dokážu zužitkovať. (dro)
Čo platí od septembra
Štát platí odvody za študenta, dôchodcu, poberateľa rodičovského príspevku, ak:
* nemajú zdaniteľný príjem,
* ak sú zamestnaní a mesačný príjem je nižší ako polovica minimálnej mzdy,
* ak pracujú na dohodu a mesačný príjem je nižší ako polovica minimálnej mzdy,
* ak sú SZČO a ich vymeriavací základ za rok 2006 bude nižší ako 40 800 Sk.
Prechodné obdobie
Obdobie do konca decembra sa považuje za prechodné. Ak je dôchodca, študent alebo poberateľ rodičovského príspevku:
Zamestnancom
ak výška príjmu nepresiahne v čase od septembra do decembra 2005 sumu 13 000 Sk, poistné za tieto mesiace platí štát. Keď podá ročné zúčtovanie za rok 2005, zdravotná poisťovňa mu vráti preddavky, ktoré zaplatil. Poisťovňa vráti preddavky aj jeho zamestnávateľovi.
SZČO
ak pomerná výška vymeriavacieho základu od septembra do decembra 2005 nepresiahne sumu 13 000 Sk, poistné za tieto mesiace platí štát. Zdravotná poisťovňa vráti poistencovi preddavky, ktoré zaplatil ako SZČO za mesiace september až december 2005.
Brigádnikom
ak príjem z brigády za obdobie od septembra do decembra 2005 presiahne 13 000 Sk, poistenec musí podať ročné zúčtovanie za rok 2005 a zaplatiť z príjmu poistné. Ak v tomto období zarobí menej, poistné za tieto mesiace platí štát. (dro)
Koľko je pracujúcich dôchodcov
Muži nad 60 rokov 22-tisíc, z toho asi 16-tisíc zamestnancov
Ženy nad 55 rokov 42-tisíc, z toho okolo 33-tisíc zamestnankýň
Koľko ľudí využíva príležitostnú prácu
od 15 do 24 rokov 29-tisíc
od 25 do 49 rokov 60-tisíc
nad 50 rokov 27-tisíc
V akých oblastiach sú príležitostné práce
pôdohospodárstvo 10-tisíc
priemysel, stavebníctvo 41-tisíc
služby 65-tisíc
Zdroj: Štatistický úrad, rok 2004