Tentoraz s názorom, že Turecko ešte nesplnilo všetky podmienky, pretože ho neuznalo, prišlo Francúzsko. Práve obavy zo vstupu Turecka do únie boli jednou z príčin prečo francúzski voliči odmietli v referende podporiť euroústavu.
Na francúzske narážky včera prvýkrát zareagovalo Turecko: akékoľvek nové podmienky sú pre nás neprijateľné.
Paríž tvrdí, že Turecko musí pred začiatkom rozhovorov uznať Cyprus, čomu sa Ankara doteraz vyhýba. Aj poslednú príležitosť, aby to urobila, obišla. K zmluve o rozšírení colnej únie s novými členmi EÚ, pridala protokol, že podpis zmluvy neznamená uznanie Cypru. Teraz na to môže doplatiť: odporcovia tureckého vstupu na niečo podobné čakali.
Ankara sa zaťala. Hovorí, že poslednú prekážku - podpis colnej únie - splnila. Aj to, že nikto nepovedal, že nesmie obsahovať nejaký doplnkový protokol.
Turci v Európe strácajú priaznivcov. Podľa francúzskeho denníka Le Figaro podporuje francúzsku vládu aj prezident Jacques Chirac. Ten bol donedávna zástancom Turecka a podľa tvrdení tureckého premiéra Recepa Tayipa Erdogana dokonca povedal, že uznanie Cypru nie je podmienkou vstupu.
Odvtedy sa veľa zmenilo: zistilo sa, že Európania sa ešte nevyrovnali s rozšírením únie o desať nových krajín, v Európe sa čoraz viac prejavuje islamský fundamentalizmus (Turecko je väčšinovo moslimské) a starý kontinent má krízu identity.
Navyše Turecko sa správa neústupne. Chce vstúpiť do spoločenstva s krajinou, ktorú neuznáva. To podľa bruselských diplomatov citovaných agentúrou AFP vyvoláva otázky o prispôsobivosti Turecka, aj o tom, či bude schopné dodržiavať sľuby. Pochybnosti existujú aj o úprimnosti prijatých zmien v oblasti ľudských a menšinových práv. Včera napríklad únia Turecko vyzvala, aby dôslednejšie dodržiavalo práva nemoslimských veriacich.
Faktom je, že žiadna z kandidátskych krajín nemusela splniť toľko podmienok ako Turecko a žiadna nezažila toľko zmien v rozbehnutom procese.
O ďalšom osude Turecka sa bude rozhodovať na septembrovom summite ministrov zahraničia únie. Vtedy má Francúzsko povedať svoje definitívne stanovisko. Môže totiž použiť právo veta. Už teraz je zrejmé, že minimálne rakúsky a aj nový nemecký kabinet by to len privítali.
JANA MIKUŠOVÁ