Londýnski policajti boli včera v pohotovosti hlavne v metre. FOTO- REUTERS |
Tisíce policajtov včera strážili Londýn. Ozbrojení príslušníci aj tajní v civile, ktorí sa primiesili do davu počas rannej špičky v metre. Štvrtok je deň, keď Londýnčania myslia na teror.
Od prvého simultánneho útoku v centre mesta včera uplynuli štyri týždne. O dva týždne neskôr vo štvrtok udreli teroristi opäť.
Londýnčania majú dôvody byť v týchto dňoch znepokojení. O terorizme vedia oveľa viac ako pred 28 dňami. Vedia, že polícia pri pátraní a zaistení atentátnikov z druhej vlny odviedla skvelú prácu a snaží sa zabrániť ďalším atentátom. Od šéfa protiteroristickej polície sa tiež dozvedeli, že ďalší atentát je "veľmi reálny".
"V Británii sú tri stovky fanatikov ochotných udrieť. Sme presvedčení, že sú tam ďalší ľudia ochotní zobrať životy sebe aj iným. Vieme, že tri stovky britských občanov cestovali do pakistanských a afganských výcvikových táborov (teroristov)," citovala britská tlač vysokého policajného predstaviteľa.
Pri cestovaní mestskou dopravou vládne nervozita. Keď v utorok typickému poschodovému autobusu začal horieť motor, pasažieri v panike rozbili okná na hornom poschodí a vyskočili z neho.
Konkrétne informácie, aký útok Londýnu hrozí, polícia včera nemala. Do ulíc nasadila šesťtisíc príslušníkov. Oblečení v žltých vestách so samopalmi cez plece zaplavili stanice metra. Ich prítomnosť má cestujúcich uistiť, že sú pod ich ochranou a útočníkov zastrašiť.
Otázne je, ako dlho polícia môže vydržať takéto masívne nasadenie. Do služby teraz sťahujú policajtov na dôchodku a z ostatných miest. Bežní pochôdzkari ťahajú 12-hodinové služby. Polícia nemá ani dostatočný rozpočet na takéto masívne akcie. Jeden deň stojí pol milióna libier.
Premiér Tony Blair po oboch útokoch Britov vyzval, aby žili a pracovali tak ako doteraz. Londýnčania sa správajú statočne, ale ich život sa zmenil. Počas pracovných dní cestuje metrom o 5 až 15 percent ľudí menej, cez víkendy je to až 30 percent.
Moslimovia čelia kontrolám, pretože polícia pri kontrolách batožiny uplatňuje aj rasové hľadisko. Počet nábožensky motivovaných zločinov v hlavnom meste, najmä proti moslimom, stúpol šesťnásobne.
Brazílčan zahynul, keď si polícia myslela, že ide o teroristu a zastrelila ho po naháňačke vo vagóne metra výstrelmi do hlavy. Ukázalo sa, že to bol len elektrikár bez pracovného povolenia.
Po mesiaci od útokov je zrejmé, že teroristi kozmopolitnému mestu vytrhli aspoň kus jeho slobodného ducha.
MAREK CHORVATOVIČ