Chodorkovskij okrem iného povedal, že ho prekvapili davy ľudí, ktoré ho počas zmanipulovaného procesu podporovali. FOTO - REUTERS |
MOSKVA - Bývalý šéf ropného koncernu Jukos Michail Chodorkovskij predpokladá, že ruský Najvyšší súd skráti jeho deväťročný trest. Bývalý ropný magnát si myslí, že vo väzení nakoniec strávi len tri alebo štyri roky. Chodorkovskij to povedal v rozhovore, ktorý uverejnil ruský denník Vedomosti. K deviatim rokom väzenia bol Chodorkovskij odsúdený na konci mája, odvolací súd sa má konať v jeseni a podľa uväzneného podnikateľa rozsudok zmierni.
Májový proces mnohí pozorovatelia označovali za zmanipulovaný a objednaný Kremľom. Sám Chodorkovskij poznamenal, že zástupcom prokuratúry bolo zrejme "samým smutno z úrovne materiálov, s ktorými predstupovali pred súd". V rovnakom procese bol odsúdený aj Chodorkovského spolupracovník Platon Lebedev. "Druhá vec je, že prokurátori vedeli, že sa všetko rozhoduje v Kremli, dôkazy nemajú význam," povedal najznámejší ruský väzeň.
Sudkyňa, ktorá obidvoch podnikateľov poslala za mreže, je podľa neho len nešťastná žena, ktorá sa bála nadriadených. Chodorkovskij je presvedčený, že proces podobný tomu jeho už ďalším ruským veľkopodnikateľom nehrozí: "Štátnej moci chýba sila, energia a presvedčenie o vlastnej práci, aby mohla zaútočiť ešte na ďalšie spoločnosti," povedal Vedomostiam.
Chodorkovskij sa v rozhovore vrátil aj k svoje vízii "obratu k ľavici" v ruskej politike. Dôležité je podľa neho predovšetkým legitimizovať výsledky privatizačného procesu tak, aby sa už nedalo spochybňovať vlastníctvo spoločností. Štátna moc musí byť oddelená od podnikateľského prostredia a biznismeni majú prestať uvažovať o tom, že by mohli v Rusku vládnuť. "Dnes vidíme, že štruktúry výkonnej moci sú motivované vlastnými podnikateľskými záujmami nie menej než v 90. rokoch," poznamenal Chodorkovskij. Vyhlásil, že bol udivený rozsahom verejnej podpory, ktorá sa mu v čase procesu od ruskej spoločnosti dostávala.
(čtk, reuters)