Ak chce V Česku väčšinový vlastník firmy kúpiť ostatné akcie podniku, drobní vlastníci ich musia predať. Na Slovensku funguje povinná ponuka, pri ktorej sa akcionári môžu rozhodnúť, či akcie predajú. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Desiatky českých firiem v týchto dňoch skupujú svoje akcie od drobných akcionárov. Dôvodom je nový zákon platný v Česku, podľa ktorého môže väčšinový akcionár malých vyvlastniť. Drobní akcionári tak musia svoj podiel vo firme predať, ak ich o to požiada majoritný vlastník. Aby to mohol urobiť, musí mať v podniku aspoň 90-percentný podiel.
Aj slovenskí akcionári
Od začiatku júla, kedy začal platiť zákon umožňujúci vyvlastnenie drobných akcionárov, o ich vyvlastnení rozhodlo už 57 veľkých podnikov. Ide o podniky s množstvom akcionárov, ako je Česká pojišťovna, Agrofert či plzeňský Prazdroj. Ďalších asi 90 podnikov už ohlásilo mimoriadne valné zhromaždenia, kde o vyvlastnení rozhodnú. Podľa odhadov možnosť vyvlastniť využije vyše 300 českých podnikov. O svoje podiely v podnikoch tak prídu státisíce ľudí v Česku, ale aj na Slovensku.
Väčšine z nich akcie podnikov zostali z kupónovej privatizácie, kedy podiely v českých podnikoch mohli získať aj slovenskí občania. Mnohí ich dodnes vlastnia a povinnosť predať, ak o to väčšinový akcionár požiada, sa bude týkať aj ich.
Koľko Slovákov môže mať české akcie, je ťažké odhadnúť. "Dá sa predpokladať, že ich je stále dosť veľký počet. V čase prvej vlny kupónovej privatizácie boli české podniky u Slovákov obľúbené. V Česku tak investovalo omnoho viac Slovákov ako Čechov na Slovensku," povedal Ľubor Kyselý, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností.
O povinnej ponuke na kúpu akcií by sa mali dozvedieť formou inzerátov v tlači alebo ich priamo osloví väčšinový akcionár. "Býva zvykom, že tým spoločnostiam, ktorým na odkúpení záleží, oslovujú akcionárov písomne," hovorí Kyselý. V prípade vyvlastnenia, by malo byť v záujme väčšinového vlastníka odkúpiť čo najviac akcií.
Sporný zákon
V Česku zákon umožňujúci vyvlastnenie malých akcionárov vzbudil vlnu kritiky médií a odborníkov. Kritizovaný bol najmä spôsob určenia výkupnej ceny. Vo väčšine prípadov totiž ide o spoločnosti, ktoré nie sú verejne obchodovateľnými na burze, čiže sa nepozná sa ich skutočná trhová hodnota. Zo zákona ju určuje znalec, ktoré ho si vyberie kupujúci. Podľa kritikov sú vďaka tomu drobní akcionári rukojemníkmi veľkých a prakticky výkupnú cenu nemajú možnosť zvýšiť, len ju prijať.
"Stanovenie ceny na základe znaleckého posudku nie je dobré riešenie, pretože o kvalifikácii znalca a odbornom stanovení ceny sa dá veľmi silne pochybovať. Všade vo svete sú podobné ponuky na odkúpenie odvodené na základe trhových cien a obsahujú aj určitú prémiu. Potom sa drobný akcionár rozhodne, či svoj podiel predá, alebo nie a znáša s tým súvisiace dôsledky," povedal si Roman Scherhaufer z Across Investment Services.
Ďalším argumentom proti vyvlastneniu akcionárov je, že prichádza v čase, kedy akcie podnikov začali po rokoch konečne vynášať dividendy.
Naopak, veľkí akcionári možnosť vyvlastnenia vítajú. Pre nich boli drobní akcionári skôr príťažou.
Ak sa podnikom podarí akcie poskupovať, o svojej tituly príde aj česká burza. "Tituly obchodované na burzách potrebujú väčšinou aspoň 30 percent voľne obchodovateľných akcií. V najväčších svetových podnikoch sme svedkami, že majoritní akcionári ovládajú približne tretinu spoločnosti a so zvyškom sa aktívne obchoduje," upozornil Scherhaufer.
Je predpoklad, že väčšina podnikov začne s vyvlastňovaním čo najskôr. Od októbra totiž budú platiť nové pravidlá. Vyvlastniť bude môcť len investor, ktorý má v podniku viac ako 95 percent. Iné pravidlá budú aj pre výkupné ceny, ktoré už nebude určovať len firmou určený znalec, ale bude ich schvaľovať aj komisia pre cenné papiere. Okrem toho majoritný akcionár bude musieť preukazovať, že má dosť peňazí na vyplatenie ostatných. Novela zákona prišla po protestoch zástupcov drobných akcionárov, ktorí hrozili žalobami na Ústavnom súde pre porušovanie ochrany majetku.
Veľké české podniky, ktoré začali s vyvlastňovaním
OKD Český Telecom, Agrofert pivovar Staropramen pivovar Prazdroj Východočeská energetika ETA Hlinsko