Migrujúci pracovníci a ich rodinní príslušníci z členských štátov únie, teda aj migrujúci Slováci pracujúci v iných krajinách EÚ, majú nárok na:
* prídavok na dieťa,
* rodičovský príspevok,
* príspevok rodičom, ktorým sa narodilo viac detí,
* príspevok pri narodení dieťaťa,
* príspevky pestúnskej starostlivosti, s výnimkou odmeny pestúna,
* zaopatrovací príspevok,
* príspevok na pohreb.
Výplata týchto príspevkov sa v rámci únie koordinuje, čo podľa Evy Vršanskej z ústredia práce znamená, že krajiny sa usilujú najmä zabezpečiť, aby nevyplácali dávku duplicitne, ak trebárs jeden rodič žije a pracuje v inej krajine ako druhý. V prípade, že nárok na dávky vzniká až po istom čase zamestnania či poistenia, sa započítali do doby poistenia vo všetkých krajinách a najmä tak, aby rodina dostala najvyššie možné dávky.
- Žiadosť o dávky si podáva migrujúci pracovník v krajine zamestnania, úrad vystaví formuláre (najmä E 401 a E 411, načastejšie sa koordinujú prídavky na dieťa a rodičovský príspevok), tie zašle na slovenský úrad práce, ktorý potvrdí údaje, najmä doby zamestnania na Slovensku. Potom formulár pošle späť do krajiny, ktorá bude rodinné dávky či vyrovnávaciu dávku vyplácať.
- Osobitou dávkou je príspevok pri narodení dieťaťa. Ak o iné dávky možno žiadať v krajine, kde pracuje ktorýkoľvek z rodičov, tento možno žiadať len v krajine posledného zamestnania matky. Ak napríklad na Slovensku pracuje Rakúšanka a narodí sa jej dieťa, má nárok žiadať o tento príspevok, v prípade, že by tu pracoval iba otec, on nemôže o príspevok požiadať.
Kde žiadať o rodinné dávky
Rakúsko: miestne príslušný Finanzamt - Daňový úrad (v prípade prídavku na dieťa), príslušná Krankenkasse Zdravotná poisťovňa (rodičovský príspevok)
Nemecko: miestne príslušná Agentur für Arbeit Familienkasse Agentúra práce Rodinná pokladnica
Česká republika: Úrady práce v mieste bydliska, Praha - Magistrát hl. mesta a príslušné mestské časti
Maďarsko: Magyar Államkincstár Budapest Maďarská štátna pokladnica
Írsko: miestne príslušný Social Welfare Services Office.
Kompenzácie ZŤP
Občanom s ťažkým zdravotným postihnutým sa príspevky na kompenzáciu postihnutia ani príspevky za opatrovanie do cudziny nevyplácajú, rovnako "im nepatria za čas, keď sa zdržiavajú v cudzine dlhšie ako dva mesiace". Nároky na peňažné príspevky a kompenzácie nemajú ani občania Európskej únie žijúci na Slovensku. Výnimkou je príspevok za opatrovanie, ten môže získať aj cudzinec z krajiny únie, podmienkou však je, že má na Slovensku trvalý pobyt.
Dôchodky, nemocenské a úrazové dávky
Tieto dávky je možné vyplácať do zahraničia, Sociálna poisťovňa však upozorňuje, že problémy spôsobujú zamestnávatelia - keď svojho zamestnanca vysielajú do cudziny, zabudnú, alebo neskoro požiadajú o vystavenie formulára E 101. Ak by zamestnanec odišiel bez tohto potvrdenia, akoby bol nepoistený alebo nepracoval, a táto doba mu potom môže chýbať pri žiadaní o dôchodok či inej dávky. Problém môže vzniknúť aj pri pracovnom úraze, čas poistenia vtedy treba zložito dokazovať a výplata dávok úrazového poistenia sa oneskoruje. "O formulár treba požiadať aspoň štyri týždne pred vyslaním do zahraničia," upozorňuje Šimková z Rady riaditeľov poisťovne.
Aj v prípade dôchodkov a ďalších dávok sociálneho poistenia platí, že sa spočítavajú doby zamestnania a poistenia vo všetkých krajinách Európskej únie, žiadosť si možno podať v poslednej krajine zamestnania. Ani v prípade, že občan požiada o dôchodok u nás, by to nemalo spôsobiť problémy, stačí, keď všetky potrebné doklady k žiadosti o dôchodok donesie do Sociálnej poisťovne niekto, koho žiadateľ poveril plnou mocou.
Žiadosť o dávky nemocenského poistenia (nemocenské, materské, ošetrovné, vyrovnávacia dávky v materstve) si podáva zamestnanec, živnostník aj dobrovoľný poistenec pracujúci či vyslaný zamestnávateľom do cudziny na úrade v zahraničí, aj vtedy, ak poistné platí na Slovensku. Inštitúcie si medzi sebou informácie vymenia.
Dávky v nezamestnanosti
Nezamestnaný, ktorý dostáva dávky v nezamestnanosti a rozhodne sa odísť hľadať prácu do inej krajiny únie, si musí v Sociálnej poisťovni, alebo aj na úrade práce vyzdvihnúť E formulár.Vyplnený ho odovzdá poisťovni, ktorá je povinná posielať mu dávku do zahraničia. Podmienkou však je, aby mu na Slovensku vznikol nárok na dávku a začal ju aj poberať. (Sociálna poisťovňa pri posudzovaní nároku musí brať do úvahy všetky doby zamestnania v krajinách EÚ.) Do zahraničia môže nezamestnaný odísť najskôr po štyroch týždňoch evidencie na úrade, dávku si môže nechať posielať do cudziny najviac tri mesiace.
Do zahraničia treba odísť s formulárom E 303 (vystaví Sociálna poisťovňa), ktorý treba odovzdať na príslušnej inštitúcii v krajine, kde si občan odišiel hľadať prácu, a to najneskôr do siedmich dní.
V prípade, že Slovák pracuje v zahraničí a príde o prácu, no nezíska nárok na dávku v tejto krajine, nemá na ňu nárok ani na Slovensku. Nárok totiž vypláva z posledného zamestnania a v krajine posledného zamestnania si ho treba uplatniť.
Výnimkou sú cezhraniční pracovníci a sezónni pracovníci. Tí prví si po strate zamestnania neuplatňujú nárok na dávku v mieste posledného zamestnania, ale v krajine bydliska. Tí druhí si môžu vybrať, či si ho uplatnia v krajine posledného zamestnania, alebo bydliska.
Poznámka: Cezhraničný robotník je ten, kto dochádza z bydliska do krajiny zamestnania aspoň raz týždenne. Sezónny pracovník je ten, kto vykonáva práce v inom štáte mimo štátu bydliska najviac osem mesiacov v roku.