Mnohí o tom, že dávky môžu poberať aj v únii nevedia a často sa tak pripravujú o peniaze, na ktoré majú nárok. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
V krajinách únie a EHS pracuje vyše 150-tisíc ľudí zo Slovenska a v krajinách kde pracujú, môžu dostávať aj nemocenské či rodinné prídavky
BRATISLAVA - Záujem ľudí zo Slovenska o prácu v zahraničí je značný. "Dnes pracuje v krajinách Európskej únie a Európskeho hospodárskeho spoločenstva okolo 150-tisíc Slovákov," hovorí Boris Katuščák z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
V krajinách, kde pracujú, majú šancu získať aj rodinné dávky, ak ochorejú, môžu dostávať nemocenské, nezamestnaní, ktorí si v cudzine hľadajú prácu, istý čas aj príspevok v nezamestnanosti. Mnohí o tom však nevedia a často sa tak pripravujú o peniaze, na ktoré majú nárok.
Eva Vršanská z ústredia práce hovorí, že najmä v prípade rodinných dávok o ne Slováci nežiadajú, lebo nevedia, že majú na ne nárok. Obávajú sa tiež, že so svojimi jazykovými znalosťami si ich nedokážu vybaviť. Ani zahraničné inštitúcie podľa nej nie sú ústretové - úradníci sú neochotní a nevedia poradiť.
Pri rodinných dávkach pritom platí zásada, že rodina má nárok na najvyššie dávky - ak napríklad matka rodiny žije a stará sa o dieťa na Slovensku, no otec pracuje trebárs v Nemecku, má nárok na rodinné dávky v maximálnej výške - teda k nižším slovenským Nemecko doplatí "vyrovnávaciu dávku", aby rodina dostala toľko, na koľko má nárok rodič v Nemecku. Dnes dávku raz ročne vypláca slovenským rodičom najmä Rakúsko, predovšetkým k prídavku na dieťa.
Sociálne úrady u nás vyplácajú rodinné dávky najmä cudzincom, ktorí tu pracujú. Slovenskí občania, ktorí pracujú v zahraničí, by mali o dávky žiadať v konkrétnej krajine podľa jej zákonov.
Mnohé krajiny však nie sú natoľko štedré a dávky ako Slovensko nemajú. Vtedy je dobré, ak si rodič, ktorý sa stará o dieťa, nechá trvalé bydlisko na Slovensku, aj keď prechodne odíde za pracujúcim partnerom do zahraničia. Zostane mu tak nárok na slovenské rodinné dávky.
Ak je v zahraničí podmienkou na vyplatenie dávok istá doba zamestnania či poistenia, občanom únie, teda aj ľuďom zo Slovenska sa započítajú do tohto obdobia všetky zamestnania, ktoré odpracovali v krajinách únie.
Ľudia si do zahraničia už dávajú posielať aj dôchodky, Sociálna poisťovňa ich za hranice posiela viac ako päťtisíc. Dôchodky posielajú na účet, na čo dôchodcovia nie sú zvyknutí, alebo šekmi, ale ani tie podľa Márie Šimkovej z Rady riaditeľov dôchodcovia nepoznajú, alebo sa im ich preplácanie v banke zdá drahé, a tak "šeky posielali späť Sociálnej poisťovni a stále sa sťažovali". Najviac dôchodkov vypláca poisťovňa do Česka, Maďarska, Poľska, potom do Nemecka a Rakúska.
Iných dávok zatiaľ poisťovňa nevypláca do zahraničia veľa, dávku v nezamestnanosti vyplácala v polovici roka siedmim Slovákom, ktorí sa snažili nájsť si prácu v cudzine. Šimková však očakáva, že čoraz viac ľudí si bude hľadať prácu v zahraničí legálnou cestou a týchto dávok pribudne.
Kde pracujú Slováci
Česko 61-tisíc
Maďarsko 20-tisíc (z toho min. 4000 cezhraničných pracovníkov,
teda žijúcich na Slovensku, ale pracujúcich v Maďarsku)
Veľká Británia 18 500
Rakúsko 6 960
Írsko 5 500
Taliansko 6 500
Slovinsko 1 500
Cyprus 900
Na Slovensku pracovalo k 31. aprílu tohto roka 2835 cudzincov, z toho 2303 z krajín EÚ/EHS.
(Zdroj: ÚPSVAR)