BRATISLAVA - Primátori, starostovia, župani ani miestni a regionálni poslanci podľa zákona nemusia zverejňovať svoje majetkové priznania. Mnohí pritom majú zo svojej funkcie vyššie príjmy ako ministri či premiér.
Z primátorov ôsmich krajských miest zverejnil na internete svoje majetkové pomery iba primátor Trenčína Branislav Celler. Je aj predsedom Predstavenstva Trenčianskych vodární a kanalizácií a členom Dozornej rady Trenčianskej vodohospodárskej spoločnosti, čo sú platené funkcie. Spolu s platom primátora tak vlani zarobil 1 458 000 korún, čo je viac ako priznal premiér Dzurinda a všetci ministri vlády, okrem Juraja Lišku a Rudolfa Zajaca. Dzurinda vlani zarobil 1 045 000, minister zdravotníctva Rudolf Zajac 1571000 a minister obrany Juraj Liška 1 554 000 korún.
Zverejniť majetkové pomery je pripravený aj primátor Prešova Milan Benč. "Vymenovali sme komisiu, ktorá by majetkové pomery poslancov i primátora mala čoskoro zverejniť na našej internetovej stránke," povedal. Či majetkové priznanie zverejní celé vrátane primátorského platu a odmien, však nevedel. "Čo presne bude obsahom zverejnenia, si nepamätám," tvrdí.
Podobne reagoval aj Milan Vajda, hovorca primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského. "Primátor už dávnejšie deklaroval, že na základe žiadosti priznanie poskytne. Pokiaľ viem, zatiaľ ho o to nikto nepožiadal," povedal. Hovorcovia a sekretariáty primátorov ostatných krajských miest na otázku SME odpovedali, že zverejniť majetkové priznania primátorov im zákon neukladá.
Predseda Úradu na ochranu osobných údajov Gyula Veszelei si myslí, že dvojaký režim na kontrolu verejných funkcionárov nie je správny. "Je to však iba môj súkromný názor a ako predstaviteľ úradu musím rešpektovať zákony," hovorí.
Advokát a spolupracovník Transparency International Slovensko Vladimír Pirošík dnešný stav považuje za nezmyselný, keďže samospráva tiež nakladá s verejnými financiami. "Čo neprikazuje zákon, mala by však prikazovať slušnosť," myslí si. Pripomenul, že povinnosť zverejniť priznania samosprávnych politikov v pôvodnom návrhu bola, poslanci ju však v parlamente vyhodili.
Podobný názor má aj štátny tajomník ministerstva práce Miroslav Beblavý, ktorý si myslí, že zákon by sa mal zmeniť. "Ak ich príjmy a majetky nebudú verejne kontrolovateľné, priznania nemusia ani podávať," hovorí o samosprávnych politikoch.