BUDAPEŠŤ – Maďarské hospodárstvo dosiahne v prvom polroku menej ako trojpercentný rast oproti rovnakému obdobiu vlaňajška. Podľa spoločnosti GKI sa očakáva aj určité zhoršenie bilancie zahraničného obchodu, ako aj bilancie bežného účtu. Inflácia by mala klesať a mzdy spolu s osobnou spotrebou rapídne rásť.
Technologický sektor vykazuje známky zotavenia. Ako dobrú správu možno interpretovať obrat januárového indexu dôvery podnikov. Ten naznačuje, že ekonomika sa začína oživovať. Keďže vnútorná spotreba domácností aj vlády stúpa, expanzia čaká stavebníctvo, telekomunikácie, maloobchod a služby. Exportne orientované sektory však budú stagnovať.
Zahraničný obchod bude v nadchádzajúcich mesiacoch rásť podobnou mierou ako na konci roka 2001 a rast vývozu pravdepodobne prekoná rast dovozu. GKI očakáva rapídnejší vzostup obratu zahraničného obchodu v druhom polroku 2002, keď zvýšenie dovozu prekoná vývoz. Súčasný priaznivý trend v zahraničnom obchode sa skončí, keď maďarské hospodárstvo v druhej polovici roka nastúpi na cestu vyššieho rastu. Obchodná bilancia sa za celý rok oproti roku 2001 mierne zhorší.
Nepriaznivý vývoj v tomto roku zaznamená aj bežný účet Maďarska v dôsledku zhoršenia obchodnej bilancie a menšieho prírastku turistického ruchu.
Kapitálové investície vlani zaostávali za rastom indikátorov a očakávaniami, no v nadchádzajúcich mesiacoch sa prejaví úsilie vlády o podporu investícií, najmä pre malé a stredné podniky. Dosah vládnych krokov však bude menej hmatateľný z hľadiska nadnárodných firiem, ktoré sú v defenzíve. Napriek tomu zotavenie v druhom polroku môže podporiť investície vo väčšom rozsahu.
Spomaľovanie inflácie bude pokračovať aj v prvých mesiacoch tohto roku, čiastočne vďaka vlaňajším impulzom a čiastočne vďaka vládnym opatreniam zameraným na obmedzenie rastu regulovaných cien pred aprílovými parlamentnými voľbami. Naproti tomu sa inflácia v druhej polovici roka stabilizuje alebo mierne stúpne. GKI predpovedá ročnú infláciu na úrovni 5,7 percenta, čo o 1,2 percenta presahuje koncoročný cieľ centrálnej banky.
Minuloročný výrazný nárast hrubých miezd bude pokračovať a po zohľadnení miery inflácie päť až šesť percent sa reálne mzdy v tomto roku zvýšia o sedem percent. GKI však upozorňuje, že tento vzostup ohrozuje konkurencieschopnosť maďarského vývozu.
Poľnohospodárstvo, ktoré trpí nedostatkom hotovosti a štrukturálnymi problémami, zostáva čiernou ovcou hospodárstva. Neochota Európskej únie na veľkorysé výdavky na zvýšenie poľnohospodárskeho potenciálu kandidátskych krajín znamená, že maďarskí poľnohospodári sa pri modernizácii sektora budú musieť vo väčšej miere spoliehať sami na seba. (tasr)