
FOTO – REUTERS
FRANKFURT – Kurzom spoločnej meny európskych krajín včera nehýbalo len rozhodovanie Európskej centrálnej banky o úrokových sadzbách. Krátkodobý vplyv na dianie na devízových trhoch mala aj správa, že Wim Duisenberg, hlava menovej politiky starého kontinentu, v júli budúceho roka odstúpi.
Po oznámení blížiaceho sa termínu Duisenbergovej rezignácie sa kurz eura voči doláru vyšplhal nad 0,8692, no už popoludní sa trh upokojil a euro sa začalo obchodovať opäť po 0,8660 dolára. Na takmer rovnakej úrovni začali díleri obchodný deň o pol deviatej ráno.
Správy o Duisenbergovi ukončili neistotu, ktorá visela nad Európskou centrálnou bankou od mája 1998, teda od guvernérovho prvého dňa v úrade. Proti Duisenbergovi od začiatku najviac vystupovalo Francúzsko. Je totiž pravdepodobné, že holandský centrálny bankár nedodržal s Francúzmi dohodu, že vo funkcii prvého muža centrálnej banky zostane iba polovicu funkčného obdobia a svoj úrad neskôr odovzdá francúzskemu kandidátovi.
Dôvodom Duisenbergovho nedodržania gentlemanskej dohody mohlo byť to, že Jean-Claude Trichet, dnešný guvernér Bank of France a potenciálny šéf Európskej centrálnej banky, je vyšetrovaný v súvislosti s kauzou Credit Lyonnais. Trichet vtedy pôsobil na ministerstve financií v Paríži.
Duisenberg nastúpil do funkcie ako šéf holandskej centrálnej banky pred takmer štyrmi rokmi. Predstavoval kompromis medzi francúzskymi a nemeckými požiadavkami. Dve najsilnejšie európske ekonomiky sa vtedy nevedeli dohodnúť, koho kandidát zasadne na kreslo guvernéra.
TOMÁŠ VELECKÝ
Čo kritizovali?* politiku úrokových sadzieb ECB
* zavádzajúce signály o aktivitách banky
* pasivitu pri zmenách úrokových sadzieb
* kontroverzné pripomienky k euru
* po 11. septembri vyhlásil, že zníženie sadzieb vyvolá paniku, no o niekoľko dní tak nakoniec spravil
Wim Duisenbergnarodený 1935
MMF 1965–1969
holandský minister financií 1973–1977
hlava holandskej centrálnej banky 1982–1997
hlava Európskej centrálnej banky 1998–2003