BRATISLAVA – Prerušenie auditu v pobočkách spoločností B.M.G. Invest a Horizont Slovakia posunul už aj tak neznámy termín jeho dokončenia na neurčito. Podľa predstaviteľov spoločnosti obnovenie kontroly závisí od toho, kedy polícia vráti odobrané dokumenty.
Nový majiteľ spoločnosti je znechutený tým, čo sa deje okolo spoločnosti, ktorú kúpil v dobrom úmysle. „Celá kauza je účelová,“ prezentoval názor vedenia firmy hovorca Miroslav Roganovský. A ako dodal, stoja za ňou štátne orgány. Predstavitelia firmy sa pozastavujú nad tým, prečo bol pokyn na trestné stíhanie podaný až tento pondelok, keď podnet bol podaný už dávnejšie.
Situácia okolo auditu v Horizonte a B.M.G. Investe je podľa predstaviteľov firmy spojená so zbytočne prehnanými emóciami. „Vedenie zvažuje, že zníži informovanosť,“ povedal Roganovský.
Predstavitelia firmy prezentovali dva spôsoby, ako uspokojiť svojich klientov. Vyplatiť im ich vklady naraz alebo pokračovať v činnosti. „Kúpa Horizontu súvisí s pohľadávkou voči Slovenským telekomunikáciám,“ tvrdia predstavitelia spoločnosti. Táto pohľadávka v hodnote asi 100 miliárd pritom nebola použitá na zaplatenie za skupinu Horizont, ale je súčasťou majetku firmy.
Zmenka voči telekomunikáciám pochádza zo zmluvných vzťahov s firmou Herold Telemedia. Tá vydávala ešte pre štátne telekomunikácie telefónne zoznamy. Podľa firmy nové vedenie telekomunikácií v roku 1995 prestalo zmluvu plniť. Podľa sankcií za jej neplnenie si Herold účtoval 500 korún za každý deň a po uplynutí štvrťroku sa táto suma ešte násobila piatimi. Pohľadávky Heroldu tak dnes dosahujú stomiliardové sumy. Telekomunikácie ich však neakceptujú.
Opozičná strana Smer prišla s návrhom, ako pomôcť klientom v prípade krachu nebankového subjektu. Podľa jej názoru by mala vláda znížiť odmenu pre poradcu pri predaji Slovenského plynárenského priemyslu, ktorá je podľa Smeru skoro štyri miliardy korún, a ušetrené peniaze použiť na odškodnenie ľudí.
Smer okrem toho obvinil vládu, že vedela o nereálnosti ponúk nebankových subjektov a krachu niektorých z nich, ale nič neurobila. Preto si myslí, že vláda nesie zodpovednosť za situáciu v Horizonte.
SDĽ a jej predseda Pavel Koncoš si myslia, že vinné je ministerstvo financií. Ministerstvo, ktoré patrí práve SDĽ a je zodpovedné za finančný trh, namiesto legislatívy zvolilo jednoduchšiu cestu neúčinnej kampane. Po dvadsiatke skrachovaných spoločností je „posledným prípadom zastavenie činnosti spoločnosti B.M.G. Invest“, uvádza sa v Koncošovom stanovisku. Podľa šéfa SDĽ nový zákon rieši problém len čiastočne, a preto otáznik visí aj nad ďalšími existujúcimi nebankovými subjektmi, ktoré nie sú pod dohľadom.
(gk, tom, tasr)