vala BBC.
"Naše odškodnenie obetí zločinov patrí medzi najveľkorysejšie na svete," oponuje britské ministerstvo vnútra. Na tieto príležitosti má oddelenie, ktoré sa zaoberá nárokom pozostalých a poškodených po kriminálnych činoch. Ročne takto vyplatí poškodeným viac ako 200 miliónov libier.
Zaoberá sa aj vyrovnaním s 56 rodinami pozostalých a stovkami zranených z júlových atentátov. Základnou náhradou za stratu blízkeho je 11-tisíc libier, k tomu sa môžu pridať ďalšie kompenzácie. Osoby závislé od nebohých môžu žiadať aj o odškodnenie za finančnú stratu následkom smrti. Deti majú nárok na dvetisíc libier ročne do 18 rokov života. Rodiny môžu dostať peniaze na uhradenie pohrebných nákladov.
Tí, čo prežili a sú vážne znevýhodnení, môžu uplatňovať nárok na odškodné do maximálnej výšky 500-tisíc libier a budú mať aj nárok na náhradu za ušlú mzdu a náklady na opatrovanie. Podľa mnohých rodín 11-tisíc libier nie je dosť, pretože podľa presne určených tabuliek sa ani zďaleka nepriblížia k maximu 500-tisíc libier.
Navyše to porovnávajú s kompenzáciami, ktoré vyplácali v Spojených štátoch po teroristických útokoch 11. septembra 2001. Tam inkasovali okolo 2 miliónov libier. "Takéto porovnávanie tragédií je nevhodné," vyhlásil predstaviteľ úradu pre odškodňovanie.
"Pozostalí by mali dostať 100 ráz viac, pretože budú musieť žiť s touto tragédiou až do smrti. Musí to byť viac ako tých 11-tisíc libier," povedal hovorca organizácie, ktorá zastupuje obete kriminálnych zločinov. "Vražda zničí oveľa viac, ako len život obete, zničí aj životy rodín a spoločenstiev a je načase, aby vláda zvýšila výšku platieb rodinám obetí." Denník Guardian informoval, že rodiny dostanú asi toľko, koľko prináleží obetiam zločinu, ktoré stratia čuch, alebo chuť.
Už deň po útokoch londýnsky starosta Ken Livingstone zriadil charitatívny fond pre obete atentátov. Podarilo sa v ňom doteraz zhromaždiť 6,5 milióna libier. Miliónom prispela vláda a výraznou, ale bližšie nešpecifikovanou sumou sa pridala aj kráľovná Alžbeta II.
(mch, vil)