ktoré by stavbu zastavilo, alebo povedať, že všetko je v poriadku, hoci sa stavia bez povolenia.
Na rovnaký deň má naplánovanú kontrolu aj stavebná inšpekcia v Žiline. Jej šéf Juraj Súľovec povedal, že termín je najbližší voľný, keďže sú zavalení množstvom práce. "Na základe vyšetrovania rozhodneme, či začneme konanie, alebo nie," povedal. Inšpekcia podľa neho zastaviť stavbu nemôže, môže tak urobiť príslušný stavebný úrad, ktorému odovzdá svoje výsledky.
Pokuta za neuposlúchnutie prípadnej výzvy inšpekcie na zastavenie stavby môže byť podľa Súľovca 400-tisíc korún. Infraštruktúra sa stavia asi za miliardu.
Vlastníci pozemkov pod cestou sa bránia, že výstavba prebieha načierno a bez ich súhlasu. Ich advokát Maroš Uháľ povedal, že nedávno rokoval s advokátom firmy Žilina Invest. "Nepopierajú nárok ľudí na svoje pozemky, respektíve na peniaze, ktoré im chcú vyplatiť, ale zastaviť stavebné práce pre nich neprichádza do úvahy," hovorí. Podľa jeho informácií cesta by mala byť do polovice augusta hotová. Členka petičného výboru majiteľov pozemkov Justína Kozánková hovorí, že na časti cesty sa už objavil asfalt.
Marián Ukrop z okresnej prokuratúry v Žiline, ktorá tiež dostala podnet za poškodzovanie cudzej veci, povedal, že ho odstúpili policajnému vyšetrovateľovi, ktorý má 30 dní, aby rozhodol, či začne trestné stíhanie. Podľa Ukropa nie je isté, či polícia zastaví stavebné práce, ak stíhanie začne. "To by asi už muselo byť preukázané, že sa deje trestný čin, pričom nie som si istý, že v lehote polícia zistí, ktorý pozemok je súkromný a ktorý nie, a kde sa teda poškodzuje cudzia vec." Aj on hovorí, že práce môže zastaviť stavebný úrad.
Žilinská prokuratúra podľa Ukropa prešetruje aj podnet, či stavebný úrad v Gbeľanoch nelegalizoval čiernu stavbu, keď začal rokovať o jej dodatočnom povolení.
(rk)