Pavol Rusko o Hankooku a preferenciách svojej strany hovoril v utorok. Na tej istej tlačovke sa pred novinármi aj odvážil, aby ukázal, koľko od začiatku leta schudol. FOTO SME - PAVOL MAJER |
rstvo. Partneri ju neschválili, lebo firme ponúkala podľa nich neprimerane štedré štátne dotácie.
"Veď my sme mali mať o takomto čase už len 2 percentá," povedal Rusko, mysliac na preferencie svojej ANO. Hovorí, že dnes sa mala asi podľa plánu koaličných partnerov riešiť otázka, "kto z tých štyroch nás zoberie na kandidátku".
Riaditeľ agentúry na výskum verejnej mienky MVK Pavel Haulík povedal, že verzia, ktorú Rusko naznačuje, sa nedá vylúčiť ani potvrdiť. "Je však pravda, že ANO stúpli preferencie približne z piatich asi na osem, výnimočne deväť," pripomenul. SDKÚ podľa neho stráca práve na úkor ANO a obe bojujú o toho istého voliča, takže ich súboj sa asi bude vyostrovať.
Koaliční partneri Ruskove slová odmietajú a tvrdia, že investície sú pre Slovensko viac, ako vyššie percentá pre ich strany.
Podpredseda SDKÚ a minister obrany Juraj Liška, ktorý jediný hlasoval proti zmluve, povedal, že on osobne ani SDKÚ "nikomu nič" nezávidí. "Zahraničné investície sú úspechom celej vlády a celej vládnej koalície."
Šéf poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos povedal, že jeho strana nepotrebuje niekomu niečo závidieť. "Bodaj by minister hospodárstva a každý člen vlády mal také vynikajúce výsledky, že by takéto 'problémy' nastali," povedal. V prípade Hankooku SMK chýbali pravidlá na prideľovanie štátnej pomoci.
Rusko však tvrdí, že pravidlo existuje, a to, že každá investícia nad 12 miliárd, teda aj Hankook, sa posudzuje individuálne. Na najbližšej koaličnej rade chce otvoriť tému zahraničných investícií, aby podobné problémy už nevznikali. (rk)