Exprezident Havel sa včera vo svojej pražskej vile stretol s ministrom vnútra Bublanom, ktorého sa snaží uzmieriť s priaznivcami techna. FOTO - ČTK |
Ide zatiaľ o najvýznamnejšie angažovanie sa Havla v domácej politike od odchodu z funkcie.
Exprezidenta o to požiadali minister vnútra František Bublan, premiér Jiří Paroubek aj šéf vládnucej sociálnodemokratickej strany Stanislav Gross. Stretnutie zatiaľ viazne na zástupcoch druhej strany, ktorí sa síce stretli napríklad s opozičným predsedom senátu, stretnutie s ministrom vnútra a premiérom však odmietajú. Vraj pre ich klamstvá, ktorými sprevádzali a odôvodňovali zásah polície.
Bublan sa s Havlom zišiel aj včera a exprezidenta aj technomládež ubezpečoval, že má k rokovaniam "stále napriahnutú ruku". Povedal tiež, že treba nájsť spôsob, ako by požiadavky a štýl ľudí z technoparty "zapadol do demokracie". Na tlačovke potom Bublan povedal, že polícia nezasiahne proti pokračujúcim akciám priaznivcov CzechTek-u v Prahe, pokiaľ ich účastníci nebudú porušovať zákon.
Havel patrí medzi početných kritikov policajného zásahu. V pondelok sa objavil na demonštrácii pred ministerstvom vnútra a účastníkov technoparty označil za "spontánnu, autentickú pospolitosť ľudí", ktorí obohacujú občiansku spoločnosť. Za prehnané však označil aj tvrdenia, že je Česko policajným štátom
Od odchodu z prezidentskej funkcie sa Havel utiahol do ústrania a jeho občasné politické aktivity mieria skôr na medzinárodnú scénu. Pred tromi mesiacmi vyvolal pozornosť tvrdou kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina. Tento týždeň po stretnutí s veľvyslancom OSN sľúbil Havel podporu spojeným národom v ich boji za demokraciu v Barme.
Pred mesiacom sa Havel zišiel s Paroubkom na obede, v rámci ktorého hovorili o Európskej únii a euroústave, aby zistili, že sú ich stanoviská totožné. Havel sa vyslovil pre pokračovanie ratifikácie ústavy a tým premiéra podporil v konflikte s jeho nástupcom Václavom Klausom a opozičnou ODS.