Pamätný kubus, ktorý pripomína obete rómskeho holocaustu, údajne inštalovali bez súhlasu autorov múzea. FOTO - TASR |
"Nedali sme súhlas na inštalovanie kubusu tam, kde ho umiestnili. Navrhli sme pre jeho umiestnenie dva varianty, ale ministerstvo kultúry i vedenie Múzea SNP ich nerešpektovali a kocku umiestnili svojvoľne," povedal včera akademický sochár Jozef Jankovič, ktorý je s architektom Dušanom Kuzmom spoluautorom spomínaného Múzea SNP.
Od umiestnenia kubusu sa Jankovič i syn Kuzmu Pavel, na ktorého prešlo otcove autorské právo, dištancujú. Zatiaľ sa nerozhodli, či sa nápravy budú domáhať prostredníctvom súdu. "Obávam sa, že ak by sme to urobili, tak nás obvinia z rasizmu," povedal Jankovič.
Zdôraznil, že všetko nové, čo sa objaví v Pietnej sieni a v Múzeu SNP bude pôsobiť, akoby s tým súhlasili jeho autori. "Prilepiť tam môžu onedlho kubus o holokauste homosexuálov či fyzicky alebo psychicky postihnutých ľudí - ak sa pre to niekto rozhodne. To už nie je o architektúre, umení, ani o kultúre. Umiestnenie posledného kubusu nebolo a ani nie je autorským zámerom, ale politickým zmanipulovaním priestoru Pietnej siene Múzea SNP," tvrdí Jankovič.
"Realizáciou diela, ktoré pripomína rómsky holokaust, boli poverení Pavol Kuzma a Jozef Jankovič. Tí 12. mája súhlasili s návrhom na jeho umiestnenie v Pietnej sieni s tým, že dostanú aj objednávku na jeho realizáciu. Kubus mal byť doplnením už existujúcej koncepcie pamätníka národností. Neskôr predložili iný návrh na jeho osadenie, a to vo výške asi pol metra nad úrovňou dlažby pod už osadeným pamätným kameňom židovského holokaustu. Tento návrh však bol neprijateľný pre zástupcov rómskej komunity, ministerstvo kultúry i zástupcov Múzea SNP. Autori už potom nepredložili žiadne iné návrhy. Na stretnutie v júli neprišli a ani na výzvy na stretnutie nereagovali. Dielo preto umiestnili podľa pôvodného návrhu z mája, proti ktorému Jankovič ani Kuzma vtedy nemali výhrady," píše sa v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa ministerstva kultúry Martina Pavlíková.
Na Slovensku dosiaľ neexistovalo pietne miesto, ktoré by verejnosť upozorňovalo na Porraimos, ako sa v rómskom jazyku označuje ničenie a pustošenie. (tasr)